Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Ξεκινούν από το ΚΕΕ προγράμματα δια βίου μάθησης.
Το Κέντρο Εκπαίδευσης Ενηλίκων ΚΕΦΑΛΛΗΝΙΑΣ ΚΑΙ ΙΘΑΚΗΣ ως νέος, καινοτόμος θεσμός διά βίου μάθησης ενηλίκων, πραγματοποιεί, τον Οκτώβριο 2006, την έναρξη στα παρακάτω Προγράμματα:• ΒΑΣΙΚΑ ΑΓΓΛΙΚΑ-50 Ω ΒΆΛΥΚΕΙΟ ΑΡΓ/ΟΥ
• ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΚΑΙ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ-25 Ω ΒΆΛΥΚΕΙΟ ΑΡΓ/ΟΥ
• ΕΙΚΑΣΤΙΚΑ -50 Ω ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΜΗΤΡΟΠΟΛΗΣ ΑΡΓ/ΟΥ
• ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ ΙΙ-50 Ω ΙΕΚ ΑΡΓ/ΟΥ
• ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ ΙΙΙ-50 Ω ΤΕΕ ΑΡΓ/OΥ
• ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΚΑΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΙΙ-50 Ω ΒΆΛΥΚΕΙΟ ΑΡΓ/ΟΥ
• ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ ΙΙΙ ΠΕΤΡΙΤΣΕΙΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΛΗΞΟΥΡΙΟΥ
• ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ ΙV ΤΕΕ ΛΗΞΟΥΡΙΟΥ
• ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ ΙV ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΙΘΑΚΗΣ
• ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ ΙV ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΙΘΑΚΗΣ
Τα Κέντρα Εκπαίδευσης Ενηλίκων (Κ.Ε.Ε.) είναι δομές της Γενικής Γραμματείας Εκπαίδευσης Ενηλίκων του Υπουργείου Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων και υποστηρίζονται από το Ινστιτούτο Διαρκούς Εκπαίδευσης Ενηλίκων (Ι.Δ.ΕΚ.Ε.) και συγχρηματοδοτείται από το Ε.Κ.Τ. (Ευρωπαϊκό Κοινοτικό Ταμείο) και το Ε.Τ.Π.Α. (Ευρωπαϊκό Ταμείο Περιφερειακής Ανάπτυξης) κατά 75% ( Ε.Π.Ε.Α.E.Κ. II, Επιχειρησιακό Πρόγραμμα Εκπαίδευσης και Αρχικής Επαγγελματικής Κατάρτισης του Υπουργείου Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων (Μέτρο 1.1, Ενέργεια 1.1.2β).
Τα εκπαιδευτικά προγράμματα του Κ.Ε.Ε. ΚΕΦΑΛΛΗΝΙΑΣ ΚΑΙ ΙΘΑΚΗΣ απευθύνονται σε όλους τους πολίτες του Δήμου ή του Νομού μας και πρωταρχικός στόχος τους είναι η απόκτηση νέων βασικών δεξιοτήτων και η αναβάθμιση των ήδη υπαρχουσών.
Στα προγράμματα του Κ.Ε.Ε. ΚΕΦΑΛΛΗΝΙΑΣ ΚΑΙ ΙΘΑΚΗΣ συμμετέχουν συμπολίτες μας άνεργοι και εργαζόμενοι, ανεξάρτητα από φύλο, μορφωτικό επίπεδο, καταγωγή, θρησκεία, κ.τ.λ.
Μοναδική προϋπόθεση για την παρακολούθησή τους είναι η αναγνώριση και η αποδοχή από τους ενδιαφερόμενους ότι η μάθηση είναι μια συνεχής διαδικασία που θα τους στηρίζει στην αντιμετώπιση καθημερινών αναγκών και προβλημάτων.
Μετά τη λήξη του εκπαιδευτικού προγράμματος ή των εκπαιδευτικών προγραμμάτων δίνεται πιστοποιητικό παρακολούθησης στους εκπαιδευόμενους που ολοκλήρωσαν με επιτυχία την παρακολούθηση του προγράμματος ή των προγραμμάτων.
Για την ένταξη των ενδιαφερόμενων σε νέα τμήματα μάθησης προαπαιτείται:
• συμπλήρωση αίτησης (ιδιοχείρως ή ηλεκτρονικά, μέσω του ηλεκτρονικού δικτύου)
• συνέντευξη – κατάταξη από το Σύμβουλο Εκπαίδευσης του Κ.Ε.Ε.
Για περισσότερες πληροφορίες απευθυνθείτε στην έδρα του Κ.Ε.Ε. ΚΕΦΑΛΛΗΝΙΑΣ ΚΑΙ ΙΘΑΚΗΣ, που στεγάζεται στο ΑΡΓΟΣΤΟΛΙ (ΝΟΜΑΡΧΙΑ-ΙΣΟΓΕΙΟ)
(Υπεύθυνος Εκπαίδευσης ΘΕΟΔΩΡΑΚΑΤΟΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ, Τηλ. 2671025402, Fax 2671029075,
Ώρες Λειτουργίας ( 9.00-20.00)
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)