Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Οι Ιθακήσιοι μιλούν για τη ζωή τους!
Η Ιθάκη, αποτελεί στολίδι για το Ιόνιο Πέλαγος και αρκετοί είναι αυτοί που την επιλέγουν το καλοκαίρι για τις διακοπές τους, αναζητώντας βέβαια στιγμές ηρεμίας και ξεκούρασης. Έτσι, η εικόνα του νησιού το καλοκαίρι είναι εντελώς διαφορετική από το χειμώνα και οι ντόπιοι το γνωρίζουν αυτό καλά.Επισκεφθήκαμε το γειτονικό νησί και μιλήσαμε με νέους και νέες. Τους ρωτήσαμε πως είναι η ζωή στο νησί καθ’ όλη τη διάρκεια του χρόνου και το σίγουρο είναι πως είχαν αρκετά να μας πουν.
«Είμαι μόνιμος κάτοικος της Ιθάκης και δεν μου λείπει κάτι από τη ζωή εδώ. Έχει ηρεμία και μου αρέσει αυτό. Έχω συνηθίσει και είμαι ικανοποιημένος», Γεράσιμος Καραβίας
«Περνάω ωραία στο νησί αλλά δυστυχώς λείπουν πολλά πράγματα για τους νέους. Δεν υπάρχει νυχτερινή ζωή και αθλητικές εγκαταστάσεις για να περνάμε ευχάριστα τον ελεύθερο χρόνο μας. Το καλοκαίρι βέβαια είναι καλύτερα εδώ», Κωνσταντίνα Λάμπρου
«Είναι ωραία η ζωή στο νησί και δεν πιστεύω πως λείπει κάτι. Τα οικονομικά μας είναι λίγο στριμωγμένα, αλλά κατά τα άλλα καλά», Βασίλης Πρεβεζιάνος
«Καλά περνάμε εδώ. Το χειμώνα βέβαια υπάρχει πολύ ησυχία εδώ αλλά έχουμε συνηθίσει. Λείπει όμως η διασκέδαση και η νυχτερινή ζωή», Γιάννης Ραφτόπουλος
«Ωραία είναι το καλοκαίρι στην Ιθάκη, αλλά δεν είναι το ίδιο και το χειμώνα. Δεν υπάρχει κόσμος στο νησί και οι νέοι φεύγουν γιατί δεν υπάρχουν δουλειές εδώ. Λείπει δηλαδή το κίνητρο», Δήμος Κωστόπουλος
«Καλά περνάμε στο νησί αλλά δεν υπάρχει νέος κόσμος. Η ζωή είναι ήσυχη και αυτό τα λέει όλα. Το μόνο που θα ήθελα είναι να υπήρχε μια γέφυρα που να μας συνδέει με την Κεφαλονιά γιατί το χειμώνα νιώθουμε ανασφάλεια κυρίως αν προκύψει θέμα υγείας», Πίπος Κωνσταντίνου
«Έχω συνηθίσει την ησυχία που έχει το νησί και μου αρέσει. Δεν μου λείπει κάτι εκτός από το χειμώνα που θα ήθελα πιο πολύ κόσμο», Γιάννης Ραμαντάνης
«Είναι πολύ ήσυχη η ζωή εδώ. Οι νέοι δεν μένουν στο νησί και αυτό είναι άσχημο. Επίσης το χειμώνα δεν υπάρχουν καράβια και νιώθουμε ξεχασμένοι», Νίκος Μαρούλης
«Οι γονείς μου γεννήθηκαν στην Ιθάκη αλλά ζούμε στην Νέα Υόρκη. Έχουμε έρθει για διακοπές και μου αρέσει πολύ το νησί. Αν πάντως έμενα εδώ μόνιμα πιστεύω πως λείπουν πράγματα, όπως η ιατρική περίθαλψη», Παντελής Δρακάτος
«Δεν μου αρέσει η ζωή εδώ. Λείπουν πολλά πράγματα. Πάνω από όλα δεν βρίσκουμε δουλειά και αυτό είναι το χειρότερο. Επίσης η νυχτερινή ζωή είναι ανύπαρκτη και έτσι δεν διασκεδάζουμε», Γεράσιμος Κλισμάς
«Το καλοκαίρι είναι όμορφα στην Ιθάκη. Το χειμώνα όμως είναι πολύ δύσκολα γιατί υπάρχει ερημιά. Οι νέοι δεν έχουν δραστηριότητες στον ελεύθερο χρόνο τους και νυχτερινή ζωή δεν υπάρχει. Είναι δύσκολα και παράλληλα δεν έχουμε και ακτοπλοϊκή σύνδεση το χειμώνα», Ευαγγελία Βεσκούκη
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Πολιτιστικό Φεστιβάλ Πουλάτων 2024 [26.07.2024]
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)