Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Ολοκληρώθηκαν εκθέσεις ΒΙΤ στο Μιλάνο και η HOLIDAY WORLD στην Πράγα
Ολοκληρώθηκαν με εξαιρετική επιτυχία η έκθεση ΒΙΤ στο Μιλάνο (18-21/02/2006) και η HOLIDAY WORLD στην Πράγα (23-26/02/2006), στις οποίες η εκπροσώπηση του Νομού μας υπήρξε άρτια και ιδιαιτέρως αποτελεσματική.
Η προσέλευση του κοινού ήταν αθρόα, ενώ διατέθηκαν ικανές ποσότητες από όλα τα υφιστάμενα έντυπα που έχουν δημιουργηθεί πρόσφατα από τη Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση Κεφαλληνίας και Ιθάκης, με στοιχεία και φωτογραφικό υλικό από τα αξιοθέατα των νησιών μας.
Τόσο οι Tour operators, όσο και οι παρευρισκόμενοι δημοσιογράφοι και ανταποκριτές που κάλυπταν το γεγονός, αλλά και τουριστικό κοινό εφοδιάστηκαν με κατάλληλο πληροφοριακό υλικό για μια ολοκληρωμένη προώθηση του τουριστικού μας προϊόντος στα Μαζικά Μέσα Ενημέρωσης, γενικά, και ειδικά αυτών που δραστηριοποιούνται στο χώρο του τουρισμού, αλλά και για να υπάρξει μια ουσιαστική γνωριμία των επισκεπτών με τη φυσιογνωμία του Νομού μας.
Συγκεκριμένα, στο Μιλάνο ο Νομός μας εκπροσωπήθηκε από τον κ. Γιώργο Τσινούκα (ΕΤΑΠΚΙ) και η κα Louchia D’ Amico (Από την Ομοσπονδία Ενοικιαζόμενων Δωματίων), οι οποίοι έδωσαν δυναμικό «παρών» στην εκδήλωση. Τα έντυπα προβολής εξαντλήθηκαν από το υφιστάμενο τουριστικό κοινό, το οποίο εξεδήλωσε έντονο ενδιαφέρον για τα Νησιά μας, ενώ το ελληνικό περίπτερο επισκέφτηκε και ο Ιταλικός Τηλεοπτικός Σταθμός 5, καθώς και άλλοι αντίστοιχοι επαρχιακοί. Ειδικά για το τουριστικό κοινό της Ιταλίας, θα υπάρξει και φέτος απευθείας ακτοπλοϊκή σύνδεση με τη Σάμη, ενώ έχει προγραμματιστεί απευθείας αεροπορική σύνδεση (Brindisi-Κεφαλονιά).
Ακολούθως, στην έκθεση της Πράγας εκπροσωπηθήκαμε από τον κ. Δημήτρη Σταματελάτο (ξενοδόχο) και τον κ. Κίμωνα Γασπαράτο (ΕΤΑΠΚΙ), οι οποίοι κατέβαλλαν κάθε δυνατή προσπάθεια για την αρτιότερη προώθηση του τουριστικού μας προϊόντος, ενώ στην επιτυχία της συμμετοχής μας συνέβαλλε και η παρουσία μιας διερμηνέως από την Τσεχία, εντεταλμένη από την ΕΤΑΠΚΙ. Στην Τσέχικη αγορά υπάρχει ιδιαίτερη σταθερότητα για τα νησιά μας, ενώ και φέτος έχουν προγραμματιστεί πτήσεις και για τα νησιά μας, από τους tour operators.
Η Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση Κεφαλληνίας και Ιθάκης, αισθάνεται την ανάγκη να ευχαριστήσει την ΕΤΑΠΚΙ για την όλη φροντίδα και προσπάθεια και στις δύο αυτές εκθέσεις, αλλά κι εκείνους που μας τίμησαν με τη συμμετοχή τους, συμβάλλοντας στην προσπάθεια που καταβάλουμε όλοι μας, για την καταξίωση της ευρύτερης περιοχής μας, στο διεθνές τουριστικό γίγνεσθαι.
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)