Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Ολοκληρώθηκαν οι προπονήσεις του Ολυμπιακού Κεφ/νιάς
Ολοκληρώθηκαν τη Μεγάλη Πέμπτη οι προπονήσεις του Ολυμπιακού Κεφαλονιάς, ενόψει του αγώνα με τον Αστέρα Αμαλιάδας, την ερχόμενη Τετάρτη, στο πλαίσιο της ΒΆ φάσης του Κυπέλλου Ερασιτεχνών, το οποίο θα διεξαχθεί στο Δ.Α.Κ. Αργοστολίου.Ο προπονητής των «ερυθρολεύκων», Δημήτρης Κουζινός, έδωσε ρεπό στους παίκτες του την Κυριακή και από τη Μ. Δευτέρα έως τη Μ. Πέμπτη προπονήθηκαν κανονικά οι ποδοσφαιριστές, ενόψει των αγωνιστικών υποχρεώσεων της επόμενης εβδομάδας, για το Κύπελλο Ερασιτεχνών και το Πρωτάθλημα.
Το γεγονός πως και στο παιχνίδι του περασμένου Σαββάτου, κόντρα στον Παλληξουριακό, ο Ολυμπιακός έχασε κάποιες καλές ευκαιρίες για να πετύχει γκολ, παρουσιάζοντας πρόβλημα στην τελική προσπάθεια, αποτέλεσε σημείο αναφοράς στην ομιλία του Καβαλιώτη τεχνικού προς τους ποδοσφαιριστές του. Ο Δ. Κουζινός, πάντως, δίχως να θέλει να δώσει συνέχεια στα όσα συνέβησαν στο δεύτερο Τελικό, έμεινε γενικά ευχαριστημένος από την παρουσία της ομάδας του.
Αγωνιστικά, οι «ερυθρόλευκοι» προπονήθηκαν τη Μ. Πέμπτη υπό τις οδηγίες του έμπειρου Νίκου Μιρτσέκη και των αρχηγών της ομάδας, Κώστα Κωνσταντάκη και Θόδωρου Δούρου, οι οποίοι είχαν λάβει τις σχετικές οδηγίες από το Δ. Κουζινό (αναχώρησε τη Μ. Τετάρτη για την Αθήνα). Οι ποδοσφαιριστές θα έχουν τριήμερο ρεπό, λόγω του Πάσχα, και θα επανέλθουν στις προπονήσεις τη Δευτέρα του Πάσχα, ενόψει του αγώνα της Τετάρτης. Ο Αποστόλης Καραϊσκος θα είναι σίγουρα απών από το παιχνίδι με τον Αστέρα Αμαλιάδας, καθώς θα εκτίσει τη δεύτερη (και τελευταία) αγωνιστική της ποινής του (είχε αποβληθεί στον 1ο Τελικό του Πρωταθλήματος με τον Παλληξουριακό), ενώ ο Θανάσης Γκρέκος έχει ξεπεράσει πλήρως τον τραυματισμό του, αλλά η συμμετοχή του ακόμη δεν έχει ξεκαθαρίσει. Τα παραπάνω είναι και τα μοναδικά αγωνιστικά προβλήματα για τον προπονητή του Ολυμπιακού.
Σε ό,τι αφορά την αναμέτρηση με τον Αστέρα Αμαλιάδας για το Κύπελλο Ερασιτεχνών, οι Κυπελλούχοι της Ε.Π.Σ. Ηλείας έχουν κάνει στην Ελληνική Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία σχετικό αίτημα για την ώρα διεξαγωγής του αγώνα στο Αργοστόλι, ώστε αυτό να γίνει στις 14.30Ά, κάτι που αναμένεται να γίνει δεκτό.
Δηλώσεις για τις αγωνιστικές υποχρεώσεις του Ολυμπιακού Κεφαλονιάς, σε Πρωτάθλημα και Κύπελλο, έκανε ο προπονητής των «ερυθρολεύκων», Δημήτρης Κουζινός: «Δε θα ήθελα να κάνω κριτική για το κυριακάτικο παιχνίδι με τον Παλληξουριακό και στο μόνο που θέλω να σταθώ είναι ότι δεν είναι σωστό να γίνονται αυτά που έγιναν, και ειδικά σΆ ένα ματς ανάμεσα στις δύο καλύτερες ομάδες του νησιού, που άξια βρέθηκαν στη θέση που είναι. Πιστεύω επΆ αυτού πως θα έπρεπε να υπάρχει μια καλύτερη αντιμετώπιση των γεγονότων και των καταστάσεων αυτών.
Από αγωνιστικής απόψεως, δεν μπορεί να γίνει κριτική, αλλά πρέπει να δώσω πραγματικά συγχαρητήρια στα παιδιά του Παλληξουριακού που κατέβηκαν να υπερασπίσουν το όνομα της ομάδας τους και απλά ήταν ένα νευρικό παιχνίδι, με πολλές διακοπές, και που καλό θα ήταν να μην είχε γίνει κάτω από αυτές τις συνθήκες. Κακό, βέβαια, που απογοητεύτηκε και ο κόσμος, και είδε τους ποδοσφαιριστές και τους παράγοντες να μπαίνουν στη διαδικασία που όλοι είδαμε. Για το παιχνίδι της Τετάρτης, έχουμε μαζέψει αρκετές πληροφορίες για τον Αστέρα Αμαλιάδας.
Είναι μια πολύ καλή ομάδα, που πρωταγωνιστεί στο Πρωτάθλημα της ΑΆ Κατηγορίας της Ηλείας, με τεράστιο μπάτζετ για τα δεδομένα της Κεφαλονιάς, και με στόχο την άνοδο στη ΔΆ Εθνική. Όμως, αποτελεί έναν αγώνα Κυπέλλου, όπου εκεί μπορούν να συμβούν τα πάντα κι εύχομαι από την πλευρά μου να γίνει ένα καλό παιχνίδι, το οποίο θα ευχαριστηθεί ο κόσμος. Σίγουρα από αυτό μόνο κέρδη μπορούμε να έχουμε σαν ομάδα, και στο οποίο θα αγωνιστούμε χωρίς άγχος».
– Η Διοίκηση, η τεχνική ηγεσία και οι ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού Κεφαλονιάς εύχονται σε όλους καλή Ανάσταση και καλό Πάσχα.
Ρεπορτάζ: Φώτης Τσιλιμιδός
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
Συνέντευξη τύπου των διοργανωτών του Πανελλήνιου πρωταθλήματος Beach Volley Κ-22
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)