Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Οριστική λύση για την υδροδότηση της Θηνιάς
Το πρόβλημα της επαρκούς υδροδότησης των δημοτικών διαμερισμάτων Θηνιάς, Νυφίου και Αγκώνα, αποτελεί -χρόνια τώρα- ένα μεγάλο πρόβλημα για την περιοχή, παρά τις προσπάθειες που έγιναν τα τελευταία χρόνια από τις πρώην κοινότητες τον Δήμο με αλλεπάλληλες γεωτρήσεις.
Ιδιαίτερα, τους καλοκαιρινούς μήνες που ο πληθυσμός στην περιοχή αυξάνεται κατακόρυφα, το πρόβλημα παίρνει οξύτατες διαστάσεις, με αποτέλεσμα να μην καλύπτονται οι αυξημένες ανάγκες από τις υπάρχουσες γεωτρήσεις και την μεταφορά νερού με βυτία.
Μπροστά σε αυτήν την κατάσταση στο τελευταίο Δημοτικό Συμβούλιο και μετά από εισήγηση της Δημοτικής Αρχής, αποφασίστηκε η εκπόνηση μελέτης μεταφοράς νερού από το Αργοστόλι, η οποία θα ολοκληρωθεί εντός μηνός.
Το έργο αναμένεται να δημοπρατηθεί εντός του 2005 και να ολοκληρωθεί τους πρώτους μήνες του επόμενου χρόνου.
Τόσο το κόστος της μελέτης, όσο και ο προϋπολογισμός του έργου που υπολογίζεται να φθάσει τα 420.000 ευρώ, θα καλυφθούν από το πρόγραμμα «Θησέας», την ένταξη των οποίων, μετά από πρόταση του Δημάρχου κ. Γεράσιμου Φόρτε, δέχθηκε το Δημοτικό Συμβούλιο.
Με αυτό το μεγάλο έργο για τα τέσσερα χωριά του Δημοτικού Διαμερίσματος Θηναίας (Κοντογουράτα, Καρδακάτα, Ρίζα και Πετρικάτα), του Δ.Δ. Νυφίου και του Δ.Δ. Αγκώνα, δίνεται η οριστική λύση στο σημαντικό πρόβλημα της υδροδότησής τους, μετά την επίλυση που ήδη έχει δοθεί στα Φάρσα, στα Κουρουκλάτα και στα Ζόλα.
Αργοστόλι, 20 Σεπτεμβρίου 2005
Γραφείο Τύπου Δήμου Αργοστολίου
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Πολιτιστικό Φεστιβάλ Πουλάτων 2024 [26.07.2024]
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)