Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
![Ο Άγγελος Ανδρεάτος συνεργάζεται με την Ένωση Επτανησίων Ελλάδας!](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2022%2F02%2Fb1f541061f7062be229a79cd3ed0b9e5_XL.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%221280%2C640%2C%22%7D&hash=22fb3d90)
![Ο Άγγελος Ανδρεάτος συνεργάζεται με την Ένωση Επτανησίων Ελλάδας!](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2022%2F02%2Fb1f541061f7062be229a79cd3ed0b9e5_XL.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%222560%2C400%2C%22%7D&hash=529db524)
Ο Άγγελος Ανδρεάτος συνεργάζεται με την Ένωση Επτανησίων Ελλάδας!
Η ΕΝΩΣΗ ΕΠΤΑΝΗΣΙΩΝ ΕΛΛΑΔΑΣ, στηρίζοντας τις προσπάθειες της νέας γενιάς που σκοπό έχουν να μεταδώσουν την παραδοσιακή μουσική παράδοση στην εποχή του διαδικτύου και της παγκοσμιοποίησης, διαδίδοντας με τον τρόπο αυτό την κουλτούρα και τον πολιτισμό της χώρας μας και στις επόμενες γενιές, στέκεται αρωγός στην νέα δισκογραφική πρόταση του ερμηνευτή της νέας γενιάς Κεφαλονίτη Άγγελου Ανδρεάτου σε μια καλλιτεχνική σύμπραξη με το παραδοσιακό μουσικό σχήμα «Νέα γενιά κανταδόρων» των μουσικών συνόλων της Ένωσης Επτανησίων Ελλάδας και παρουσιάζει σε πρώτη προβολή από το ομότιτλο CD το τραγούδι, «Καντάδα στο μπαλκόνι της»
Μια καντάδα γεμάτη από αυθεντικό επτανησιακό άρωμα και πλήθος μοναδικών συναισθημάτων που ταξιδεύουν τον ακροατή στα γαλαζοπράσινα νερά του Ιονίου. Τα δέκα (10) τραγούδια που περιέχονται στο CD αποτελούν μια μουσική συνάντηση από σύγχρονες επτανησιακές καντάδες που εναρμονίζουν το παραδοσιακό μακρινό παρελθόν με το σύγχρονο παρόν των νέων κανταδόρων των Επτανήσων πετυχαίνοντας να μας μεταφέρουν νοερά, στα καντούνια και τις ρούγες του Ιονίου Πελάγους. Η επικείμενη έκδοσή του, αποτελεί μέρος των δράσεων της Ε.Ε.Ε. η οποία συγχαίρει τον Άγγελο Ανδρεάτο για την πρωτοβουλία του αυτή.
Συνοδοιπόρος σε αυτό το ξεχωριστό ακουστικό εγχείρημα, στέκεται η συνθετική συμβολή του κορυφαίου δημιουργού Σαράντη Αλιβιζάτου, ο οποίος γράφει και υπογράφει τους στίχους, σε μουσική Άγγελου Ανδρεάτου και ενορχήστρωση του κορυφαίου μουσικού Λάμπρου Ανυφαντή. Τη μουσική περιπλάνηση του παραδοσιακού μουσικού σχήματος «Νέα γενιά κανταδόρων» της Ε.Ε.Ε. έχει αναλάβει ο Λάμπρος Ανυφαντής στο μαντολίνο και τη μαντόλα, ο Διονύσης Πομόνης στην κιθάρα, με τον Σπύρο Κωστή στο ακορντεόν, παρασυρμένοι μαγικά σε μια μουσική πανδαισία, από τη μελωδική φωνή της νέας αλλά πολλά υποσχόμενης ερμηνεύτριας Ολγιάνας Πανίτσα, η οποία συνοδεύει τον Άγγελο Ανδρεάτο στο τραγούδι.
Official Facebook page
https://www.facebook.com/AggelosAndreatospage
Καλή ακρόαση!
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)