Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Ο βουλευτής για το "Θησέας"
Ο βουλευτής του Νομού μας Π. Αλιβιζάτος έστειλε στον υφυπουργό Εσωτερικών Αθ. Νάκο, την ακόλουθη επιστολή σχετικά με την κατανομή των πόρων του προγράμματος της Τοπικής Αυτοδιοίκησης “Θησέας”:
Κύριο Αθανάσιο Νάκο
Υφυπουργό Εσωτερικών Δημοσίας Διοίκησης και Αποκέντρωσης
Πλατεία Κλαυθμώνος
Ενταύθα
A.πρ. 160
Ημερομηνία, 11/01/2005
Το από 03/01/05 εισηγητικό σημείωμα του διευθυντή κ. Γρηγορίου Φρέσκου της Διεύθυνσης Αναπτυξιακών Προγραμμάτων τουλάχιστον ως προς το ποσοστό κατανομής πόρων του «ΘΗΣΕΑ» για την Περιφέρεια Ιονίων Νήσων είναι αναιτιολόγητο και εκτός της σημερινής πραγματικότητας.
Το ποσοστό του 2,91% είναι απαράδεκτα χαμηλό και διερωτώμαι γιατί η όλη εισήγηση συντάχθηκε με βάση τα στοιχεία της παλαιάς κατανομής. Επιπροσθέτως είναι απορίας άξιο γιατί δεν ελήφθησαν υπ΄ όψιν οι κατευθύνσεις του Ελληνικού Συντάγματος και της Ευρωπαϊκής Ένωσης για το Νησιωτικό χώρο που αντιμετωπίζει ιδιαίτερα προβλήματα.
Ευελπιστώ ότι η Απόφαση της Κυβέρνησης όπως θα ληφθεί στη Συνεδρίαση της Κεντρικής Επιτροπής Παρακολούθησης του «ΘΗΣΕΑ» δεν θα λάβει υπ΄όψιν την απαράδεκτη πρόταση του 2,91% που απλώς υποθηκεύει την μελλοντική ανάπτυξη της Περιφέρειας Ιονίων Νήσων.
Πέτρος Π. Αλιβιζάτος
Βουλευτής Κεφαλληνίας και Ιθάκης
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Πολιτιστικό Φεστιβάλ Πουλάτων 2024 [26.07.2024]
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)