Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Ο Δήμαρχος Αργοστολίου για την Ημέρα της Γυναίκας
Δίκαια η διεθνής κοινότητα απέδωσε κατά την 8η Μαρτίου τιμή στις γυναίκες. Τιμή στους αγώνες τους για την υπεράσπιση των κοινωνικών και των πολιτειακών δικαιωμάτων τους. Τιμάμε τις γυναίκες που μας έδωσαν ζωή. Τιμάμε αυτές που μας μεγάλωσαν. Τιμάμε αυτές που έγιναν θυσία για μας, για ένα καλύτερο αύριο. Τιμάμε αυτές που μας χάρισαν τα παιδιά μας. Τιμάμε και όλες αυτές που υποφέρουν σε κάθε μέρος της γής. Αυτές που θα πρέπει να συντρέξουμε ώστε να βρεθούν στην θέση που τους αξίζει.
Η ασύνορη κοινωνία, παρόλους τους αγώνες τόσων χρόνων, παρουσιάζει έλλειμμα στην εφαρμογή στην πράξη της ισότητας. Ιδιαίτερα σε μέρη τριτοκοσμικά, η γυναίκα εκτοπίζεται από τον «ισχυρό» άνδρα. Η απόσταση μεταξύ των δυο φύλων παραμένει αγεφύρωτη. Υπάρχει ακόμη μεγάλος δρόμος να διανυθεί. Ιδιαίτερα τώρα, που η ανεργία και η φτώχεια, παγκόσμια πλέον φαινόμενα, «χτυπούν» περισσότερο από κάθε άλλη χρονική περίοδο, τα κράτη όπου ο κοινωνικός αποκλεισμός έχει τον δικό του κυρίαρχο ρόλο. Εκεί όπου οι άνθρωποι δεν γεννιούνται ελεύθεροι. Εκεί που οι γυναίκες δεν έχουν -αυτονόητα για εμάς- δικαιώματα. Προς αυτήν την κατεύθυνση θα πρέπει να συνεισφέρουν όλα τα κράτη και οι όλοι παγκόσμιοι οργανισμοί που διαλαλούν την αναντίρρητη στήριξή τους στα ανθρώπινα δικαιώματα.
Η νομοθετική κατοχύρωση της ισότητας των γυναικών στην πατρίδα μας αποτελεί από χρόνια θέσφατο. Η γυναικεία παρουσία σε κάθε κοινωνική δράση, σε κάθε πολιτική και πολιτειακή θέση, σε κάθε οικονομικό πλαίσιο, έχει την δική της διάσταση. Το δικό της «άρωμα». Την δική της επιτυχημένη πορεία. Η Ελλάδα, η χώρα που γέννησε την Δημοκρατία, θέσπισε από τα πρώτα κράτη, μηχανισμούς υπεράσπισης, διαφώτισης και ενημέρωσης γύρω από τα δικαιώματα της γυναίκας. Η ισότητα έχει θεσμικά επιτευχθεί. Στην πράξη όμως, ίσως να υπάρχουν καθυστερήσεις. Κυρίως στην παραγωγική διαδικασία. Όμως οι δομές της ελληνικής κοινωνίας είναι στην πλειοψηφία τους τέτοιες, ώστε, η γυναίκα κρατά την δική της κυρίαρχη θέση.
Ο Δήμαρχος Αργοστολίου
Γιώργος Τσιλιμιδός