Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Ο Δήμος Ελειού-Πρόννων για το πολυδύναμο ιατρείο στην Σκάλα.
Την Δευτέρα 31-07-06 πραγματοποιήθηκε επίσκεψη εργασίας του Αντιπρόεδρου της ΔΥΠΕ Ιονίων Νήσων κ. Παύλου Καψαμπέλη, του βουλευτού Κεφαλονιάς και Ιθάκης κ. Αλιβιζάτου Πέτρου καθώς και των διοικητών των νοσοκομείων κ.κ Χρόνη και Κεκάτου και του διευθυντή του κέντρου υγείας της Σάμης κ. Β. Μαρούλη στο κοινοτικό ιατρείο Σκάλας κατά την οποία έγινε σύσκεψη με τη συμμετοχή του δημάρχου Ελειού-Πρόννων κ. Μεταξά Γεράσιμου και του αντιδημάρχου κ.Τραυλού Σταύρου.Στη σύσκεψη ανακοινώθηκε από τον αντιπρόεδρο της ΔΥΠΕ η μετατροπή του ιατρείου Σκάλας σε Πολυδύναμο Περιφερειακό Ιατρείο 24ωρου βάσεως καθώς και την αναβάθμιση του υπάρχοντος ιατρείου Τζαννάτων. Το κτίριο που θα κατασκευαστεί θα έχει συνολική έκταση 350μ2 και θα διαθέτει χώρο αναμονής , δυο εξεταστήρια, 2 κλίνες βραχείας παραμονής, 2 κλίνες επειγόντων περιστατικών, μικρό ακτινολογικό και μικροβιολογικό εργαστήριο καθώς και γραφεία ιατρών .
Ο Δήμος Ελειού-Πρόννων χαιρετίζει αυτή την απόφαση , αισθάνεται την υποχρέωση να ευχαριστήσει τόσο την ηγεσία της ΔΥΠΕ Ιονίων Νήσων όσο και τον Βουλευτή κ. Αλιβιζάτο για την καθοριστική τους συμβολή στο να περάσει σε φάση υλοποίησης η δέσμευση του πρωθυπουργού κ. Κώστα Καραμανλή . Επίσης δηλώνει ότι θα παρέχει κάθε δυνατή βοήθεια και υποστήριξη στη ΔΥΠΕ για την υλοποίηση του έργου .
Το συγκεκριμένο έργο θα αναβαθμίσει σημαντικά τόσο την προσφερόμενη παροχή υπηρεσιών υγείας στους πολίτες του δήμου όσο και την ποιότητα του τουριστικού προϊόντος της περιοχής . Έρχεται να προστεθεί σε μια πλειάδα σημαντικών έργων που εκτελούνται αυτή τη στιγμή στο δήμο μερικά από τα οποία είναι ο βιολογικός καθαρισμός Σκάλας-Πόρου, το λιμάνι Πόρου, ο περιφερειακός δρόμος Πόρου, το αρδευτικό δίκτυο Αγ. Ειρήνης, το Δημοτικό Σχολείο Σκάλας . Έργα τα οποία θα συμβάλουν στην αειφόρο ανάπτυξη και ευημερία της περιοχής καθώς και στην προστασία του φυσικού και ανθρωπογενούς περιβάλλοντος.
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)