Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Ο δρ. Σπύρος Λουκάτος για τη Γεφυρα De Bosset
Ως ιστορικός γέννημα και θρέμμα τ’ Αργοστολιού, δεμένος στενότατα με τη γενέτειρά μου και την ιστορική πολύχρονη γέφυρά της με την κολώνα της που τη σεργιάνιζα καλοκαιρινά παιδί και αργότερα σε δίσεκτα χρόνια την περπατούσα σε εκπλήρωση πατριωτικού καθήκοντος, επισημαίνω με όλες μου τις δυνάμεις την αναγκαιότητα παλλαϊκού αγώνα προς διάσωσή της από αντιγεφυροποιά και, σε τελευταία ανάλυση, αντικεφαλληνιακά σχέδια που στοχεύουν στην ουσιαστική εξαφάνισή της, είτε τη διαστρεβλωτική ιστορική μορφή της. Θα είναι αποτρόπαιο έγκλημα η απειλούμενη από τα χρόνια φθορά που υφίσταται από τα τροχοφόρα που θα βαρύνει τη γενιά μας αν δεν κινητοποιηθούμε σύσσωμοι για την διάσωσή της και την ιστορική παράδοση που μας κληροδότησε, αν δεν δοθεί αποκλειστικά και μόνο στο λαό του Αργοστολιού στον οποίο πρωταρχικά και κατά κύριο λόγο ανήκει.
Γιατί το Αργοστόλι είναι η Γέφυρα και η Γέφυρα είναι το Αργοστόλι γι αυτό και προτεραιότητα σήμερα των πάντων Κεφαλλήνων είναι η διάσωση του μνημειακού αυτού συμβόλου του Αργοστολίου ενάντια στους αντιγεφυροποιούς αντιπάλους της διάσωσής της.
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)