Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Ο Δ. Παλικής για τις φωτιές
Η Δήμαρχος Παλικής Κα Νόπη Αλεξανδροπούλου – Χαριτάτου συγκάλεσε έκτακτο διευρυμένο Συντονιστικό Τοπικό Όργανο για εκτίμηση της κατάστασης μετά από τις πυρκαγιές στην περιοχή της νότιας Παλικής (Σκίνου), του Κορωνάτου και των Σουλλάρων – Μαντζαβινάτων.Έγινε αποτίμηση του μεγέθους των φυσικών καταστροφών καθώς και των καταστροφών φυτικού και ζωικού κεφαλαίου.
Διαπιστώθηκαν τα εξής συμπεράσματα:
Στις πυρκαγιές της 23ης/7/07 το όλο επιχειρησιακό σχέδιο της κατάσβεσης λειτούργησε πολύ καλά με τον καλό συντονισμό της Πυροσβεστικής, των μέσων του Δήμου, των εθελοντών, της Αστυνομίας και των Πυροσβεστικών Εναέριων Μέσων έτσι ώστε οι πυρκαγιές να σβηστούν σε μικρό χρονικό διάστημα.
Στις πυρκαγιές της 25ης/7/2007 υπήρξαν πολλαπλά μέτωπα στις περιοχές Μαντζαβινάτων (όπου κινδύνευσαν κατοικημένες περιοχές) και Σουλλάρων όπου η περιοχή ήταν εξαιρετικά δυσπρόσιτη και η φωτιά πήρε γρήγορα μεγάλες διαστάσεις λόγω των ισχυρών ανέμων και των χορτολιβαδικών εκτάσεων. Την ίδια ώρα εκδηλώθηκαν πυρκαγιές στο Κορωνάτο και στα Κουρουπάτα. Το μέτωπο ήταν πολύ μεγάλο και αντιμετωπίσθηκε μόνο από τις δυνάμεις όλων των υπηρεσιών του Δήμου Παλικής λόγω του ότι εμαίνετο η μεγάλη καταστροφή της υπόλοιπης Κεφαλονιάς.
Επισημάνθηκε από τον υπεύθυνο πολιτικής προστασίας και Πρόεδρο του Δημοτικού Συμβουλίου κ. Ανδρέα Μοσχόπουλο, ο οποίος ήταν και ο κύριος συντονιστής της επιχείρησης κατάσβεσης της χθεσινής πυρκαγιάς, ο καλύτερος συντονισμός των δυνάμεων για μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα.
Από το Συντονιστικό Τοπικό Όργανο αποφασίστηκε:
Να αυξηθούν οι περιπολίες και να εμπλουτισθούν με όλα τα άτομα του σχεδίου ΞΕΝΟΚΡΑΤΗΣ για όσες ημέρες υπάρχει υψηλός βαθμός επικινδυνότητας στην Κεφαλονιά.
Περιπολίες της Αστυνομίας με περιπολικά στις περιοχές Ανωγής και Κατωγής.
Σαφείς καταγραφές ζημιών και ενημέρωση των πληγέντων ώστε να υπάρξουν αυτοψίες από τον ΕΛ.ΓΑ για αποζημιώσεις σύμφωνα με την νομοθεσία.
Αμεσος καθαρισμός όλων των ιδιωτικών χώρων (οικόπεδα, κ.λ.π.) που βρίσκονται εντός κατοικημένων περιοχών.
Οδηγίες μέσω τηλεόρασης για πρόληψη προς τους πολίτες ώστε να ενεργούν άμεσα σε περίπτωση πυρκαγιάς.
Ο Δήμος Παλικής ευχαριστεί δημόσια το Τοπικό Πυροσβεστικό κλιμάκιο, την Αστυνομία, όλους τους υπαλλήλους του Δήμου που συμμετείχαν στην κατάσβεση των πυρκαγιών, τους ιδιώτες που συμμετείχαν με τις υδροφόρες τους κ.κ. Μπουρμπούλη Βασίλειο και Γιάννη, Ελευθεράτο Νικόλαο και Ελευθεράτου Στέλλα, Ελευθεράτο Μιχάλη, Βοργιά Γεώργιο και όλους τους εθελοντές συμπολίτες οι οποίοι συμμετείχαν είτε προσωπικά είτε διαθέτοντας τα οχήματα τους στην κατάσβεση των πυρκαγιών.
Στο Συντονιστικό Τοπικό Όργανο συμμετείχαν οι Αντιδήμαρχοι κ.κ. Παγώνης Σπυρίδων, Μαροπούλου Σοφία, Μαρούλης Διονύσης, ο επικεφαλής της Δημοτικής Παράταξης «Δημοτική Αγωνιστική Συνεργασία Δήμου Παλικής» κ. Αλεξανδράτος Νικόλαος και ο Πάρεδρος της Κατωγής κ. Γεράσιμος Βολτέρας.
Η σύσκεψη ήταν αποτελεσματική και τονίστηκε η ανάγκη για μεγαλύτερη εγρήγορση και συντονισμό όλων των φορέων και των πολιτών καθόλη τη θερινή περίοδο.
ΑΠΟ ΤΟ ΔΗΜΟ ΠΑΛΙΚΗΣ
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)