Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Ο εορτασμός της 25ης Μαρτίου στο Δήμο Παλικής
Με μεγαλοπρέπεια γιορτάστηκε και φέτος στο Ληξούρι η Εθνική επέτειος της 25ης Μαρτίου.
Την παραμονή 24-3-2007 πραγματοποιήθηκε στο Δημοτικό Θέατρο από το ενιαίο Λύκειο Ληξουρίου εκδήλωση – αφιέρωμα για τα 250 χρόνια από το θάνατο του Ρήγα Φεραίου.Κατά την ημέρα της Εθνικής μας Επετείου έγινε δοξολογία στον Ιερό Ναό του Παντοκράτορα παρουσία της Δημάρχου, των Αντιδημάρχων, του Προέδρου του Δημοτικού Συμβουλίου, Δημοτικών και Νομαρχιακών Συμβούλων. Παρευρίσκετο επίσης (σε όλες τις εκδηλώσεις της ημέρας) και ο Νομαρχιακός Σύμβουλος κ. Σπύρος Μοσχόπουλος.
Τον πανηγυρικό της ημέρας εκφώνησε η δασκάλα του Α΄ Δημοτικού Σχολείου Ληξουρίου κ. Ευγενία Αντωνέλου – Γκιόλμα.
Τα νιάτα της πόλης μας (Δημοτικά, Γυμνάσια, Λύκεια, ΤΕΛ και ΤΕΙ) έδωσαν την ζωντανή τους παρουσία στην παρέλαση όπως και το χορευτικό συγκρότημα του συλλόγου ΧΩΡΟΠΟΥΛΑ χόρεψε στην κεντρική πλατεία παραδοσιακούς χορούς.
Για πρώτη φορά παρέλασε το τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων του Τ.Ε.Ι Ιονίων Νήσων και προκάλεσε θετικά σχόλια σ’ όλους τους Παλικισιάνους. Για μια ακόμη φορά τονίστηκε η αναγκαιότητα παραμονής των τμημάτων Τ.Ε.Ι στην πόλη μας. Δίνουν ζωή στην Επαρχία μας!!!
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
Συνέντευξη τύπου των διοργανωτών του Πανελλήνιου πρωταθλήματος Beach Volley Κ-22
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)