Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Ο Μύρτος εκπέμπει S O S!
Μπουλντόζες εμφανίστηκαν και έκαναν εκσκαφές.
Η αδυναμία του κράτους και η αδιαφορία να προστατεύσει τα φυσικά στολίδια φάνηκε σήμερα σε όλο το μεγαλείο. Εμφανίστηκαν μπουλντόζες σε περιοχή κοντά στη παραλία του ΜΥΡΤΟΥ και άρχισαν εκσκαφές για οικοδόμηση. Αμεση ήταν η αντίδραση της κοινωνίας Πυλάρου και της Δημοτικής Αρχής και απαίτησαν να σταματήσουν οι εργασίες. Ο ΜΥΡΤΟΣ είναι απροστάτευτος νομικά και θεσμικά παρά τις επανειλημμένες αποφάσεις και τις παρεκκλίσεις της Δημοτικής Αρχής στο ΥΠΕΧΩΔΕ. Συγκεκριμένα έχουν σταλεί έγγραφα και έχουν γίνει παραστάσεις όπου ζητήτο να ληφθούν μέτρα που να απαγορεύουν τη δόμηση στην ευρύτερη περιοχή της παραλίας.
![](http://img466.imageshack.us/img466/5051/mirtosmpoldozes18va.jpg)
Εζητήτο απΆ το ΥΠΕΧΩΔΕ να γίνει αναστολή έκδοσης οικοδομικών αδειών ή να θεσμοθετηθεί ΖΟΕ (Ζώνη Οικιστικού Ελέγχου) που προβλεπόταν στη χωροταξική μελέτη της ΚΕΦΑΛΟΝΙΑΣ και όποιο άλλο μέτρο για τη μη έκδοση οικοδομικής άδειας.
Ατυχώς δεν έγινε τίποτε μέχρι σήμερα και η προστασία του ΜΥΡΤΟΥ εναπόκεινται στο πατριωτισμό των Ελλήνων.
Καλούμε το ΥΠΕΧΩΔΕ και τις αρμόδιες αρχές να παρέμβουν άμεσα να ανακληθούν τα όποια χαρτιά εδόθησαν για «νομιμοποίηση» των εργασιών.
Καλούμε τη κοινωνία της περιοχής και τους ευαισθητοποιημένους πολίτες να αντισταθούν μαζί με τη Δημοτική Αρχή της ώστε να είναι σε εγρήγορση για να μην γίνει καταστροφή στο μοναδικό φυσικό τοπίο με την παγκόσμια ακτινοβολία.
Γραφείο Τύπου
Δήμος Πυλαρέων
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
Συνέντευξη τύπου των διοργανωτών του Πανελλήνιου πρωταθλήματος Beach Volley Κ-22
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)