Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Ο Νικήτας Κακλαμάνης στην εκδήλωση μνήμης για τον Αντώνη Τρίτση
Στο πλαίσιο της επετείου των 13 χρόνων από τον θάνατο του Αντώνη Τρίτση, το Ιδρυμα Κεφαλονιάς και Ιθάκης (IKI) για το Περιβάλλον, την Ανάπτυξη και τον Πολιτισμό, και το Ιδρυμα Αντώνη Σ.Ν. Τρίτση για τα Δικαιώματα και την Απελευθέρωση των Λαών, διοργανώνουν Εκδήλωση Μνήμης στο Αργοστόλι, στην Κοργιαλένειο Βιβλιοθήκη, την Κυριακή 24 Απριλίου και ώρα 7.30 μ.μ. Eφέτος επίσημος προσκεκλημένος των δύο Ιδρυμάτων είναι ο κ. Νικήτας Κακλαμάνης Βουλευτής Α’ Περιφέρειας Αθηνών και Υπουργός Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης ο οποίος ανταποκρίθηκε αμέσως στην πρόσκληση μας.
Υπενθυμίζεται ότι ο Αντώνης Τρίτσης πέθανε στις 7 Απριλίου 1992. Εφέτος κλείνουν 13 χρόνια ‘ηχηρής’ απουσίας του. Τον αναλογιζόμαστε ιδιαίτερα αυτήν την περίοδο
των αποκαλύψεων εκκλησιαστικών σκανδάλων και των έντονων συζητήσεων για τις σχέσεις κράτους και θρησκείας καθώς και για το μεγάλο έλλειμμα διαφάνειας και δημοκρατίας στην εκκλησία, που ο ίδιος προσπάθησε με κόπο να εξαλείψει, χωρίς να λογαριάσει ποτέ το πολιτικό και προσωπικό κόστος. Είχε μάλιστα προχωρήσει σε ρυθμίσεις (π.χ. για την εκκλησιαστική περιουσία και τα ενοριακά συμβούλια) οι οποίες ακόμα και σήμερα ζητούν την υλοποίησή τους και τις οποίες δεν τόλμησε κανένας -μετά από αυτόν- ν’ αγγίξει. Δεν είναι τυχαίο που πολιτικοί σαν τον αείμνηστο Αντώνη Τρίτση είναι σπάνιοι σήμερα, σε μια εποχή παρακμής, όπου κυριαρχούν οι λογικές των κάθε είδους ‘διαπλοκών’ σε τοπικό και εθνικό επίπεδο και οι πολιτικές των μετριοτήτων.
ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ
Το ΙΔΡΥΜΑ ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΑΣ & ΙΘΑΚΗΣ
ΓΙΑ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ, ΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ
και
Tο ΙΔΡΥΜΑ ΑΝΤΩΝΗ Σ.Ν. ΤΡΙΤΣΗ
ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ ΤΩΝ ΛΑΩΝ
σας προσκαλούν
στην εκδήλωση που θα πραγματοποιηθεί
στην Κοργιαλένειο Βιβλιοθήκη Αργοστολίου
την Κυριακή 24 Απριλίου 2005, ώρα 7.30 μ.μ.
με αφορμή την επέτειο των 13 χρόνων από το θάνατο του Αντώνη Τρίτση
με προσκεκλημένο ομιλητή τον
Νικήτα Κακλαμάνη
Υπουργό Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης
Τα Διοικητικά Συμβούλια των Ιδρυμάτων
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)