Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Ο Νομάρχης για το νόμο των Μ.Μ.Ε.
Σχετικά με τον πρόσφατο Νόμο περί αδειοδότησης και λειτουργίας των τηλεοπτικών ΜΜΕ, που κατέθεσε η Κυβέρνηση και ψήφισε η κοινοβουλευτική πλειοψηφία της Νέας Δημοκρατίας, ο Νομάρχης κ. Δ. Γεωργάτος αναφέρει τα εξής:-Η λειτουργία και η πολυφωνία των ΜΜΕ είναι βασικός πυλώνας της Δημοκρατίας.
-Ιδιαίτερα για την Περιφέρεια όπου λειτουργούν τοπικά κανάλια, τα οποία προβάλλουν προγράμματα τοπικού ενδιαφέροντος, είναι ακόμη μεγαλύτερο πλήγμα στην ενημέρωση, με δεδομένο το ενδιαφέρον των πολιτών για τα τοπικά πράγματα. Δεν είναι τυχαίος ο υψηλός βαθμός τηλεθέασης των τοπικών καναλιών από τους πολίτες των Νησιών μας
-Είναι προφανές ότι ο Νόμος που κλείνει τα μικρά περιφερειακά κανάλια αποσκοπεί σε πολιτικές που δεν τιμούν τη Δημοκρατία για αυτό και πρέπει να αποσυρθεί.
Οι παραπάνω θέσεις του Νομάρχη θα αποτελέσουν εισήγηση σε θέμα συζήτησης στην επόμενη συνεδρίαση του Νομαρχιακού Συμβουλίου.
ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ
της Νομαρχίας