Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Ο Νομάρχης ευχαριστεί & ανακοινώνει
Ο Νομάρχης Κεφαλληνίας και Ιθάκης, κ. Διονύσιος Λευκαδίτης, ευχαριστεί θερμά την Κυβέρνηση και ειδικά τους αρμόδιους Υπουργούς και Υφυπουργούς, τον Γενικό Γραμματέα Πολιτικής Προστασίας και τη Διοίκηση της Εθνικής Τράπεζας για την αμέριστη συμπαράστασή τους και τη λήψη μέτρων για την ανακούφιση των πληγέντων κατοίκων των νησιών μας από τη θεομηνία και την παρατεταμένη διακοπή του ηλεκτρικού ρεύματος.
Τα μέτρα που ετέθησαν σε εφαρμογή είναι:
1)Αναστολή μέχρι 30-4-2006 της καταβολής κάθε είδους ασφαλιστικών εισφορών των κατοίκων προς τους ασφαλιστικούς οργανισμούς που υπάγονται στην αρμοδιότητα του Υπουργείου Απασχόλησης και Κοινωνικής Προστασίας.
2)Με απόφαση του Υφυπουργού Οικονομικών κ. Αντώνη Μπέζα: α) Παρατείνονται έως το τέλος Φεβρουαρίου 2006 όλες οι προθεσμίες φορολογικών υποχρεώσεων των κατοίκων-φορολογουμένων του Νομού που έληγαν τον Ιανουάριο 2006 ή αρχές Φεβρουαρίου 2006. β) Αναστέλλονται όλες οι ληξιπρόθεσμες υποχρεώσεις που λήγουν στις 31-1-2006 έως 28-2-2006, χωρίς προσαυξήσεις.
3)Με απόφαση του Υπουργού Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων, κ. Ευάγγελου Μπασιάκου, καταγράφονται ήδη οι ζημιές για τους αγρότες από τη θεομηνία, ώστε να καταβληθούν οι αντίστοιχες αποζημιώσεις από τον ΕΛΓΑ.
4)Με ανακοίνωσή του, το Τ.Ε.Ι. Ιονίων Νήσων τονίζει ότι τα Τμήματα Αργοστολίου και Ληξουρίου θα επαναλειτουργήσουν την Δευτέρα 6 Φεβρουαρίου 2006. Εξετάσεις, Εγγραφές, Δηλώσεις Μαθημάτων και ό,τι αφορά τους σπουδαστές, θα ξεκινήσουν τη συγκεκριμένη ημερομηνία (6/2/2006).
5)Η Εθνική Τράπεζα για υποχρεώσεις των κατοίκων προς αυτή που λήγουν από 23-31/1/2006, παρατείνονται μέχρι 28-2-2006, χωρίς τόκους υπερημερίας.
– Επίσης, ευχαριστεί όλους όσοι προσέφεραν τη βοήθειά τους προς τους κατοίκους των νησιών μας και συντέλεσαν στην αποκατάσταση της ηλεκτροδότησής τους.
– Ακόμη, ευχαριστεί θερμά το τεχνικό προσωπικό της Δ.Ε.Η., που με αυταπάρνηση και σε αντίξοες καιρικές συνθήκες εργάστηκε συνεχώς και αόκνως για την επίτευξη της επαναλειτουργίας του δικτύου διανομής της ηλεκτρικής ενέργειας.
Τέλος, ευχαριστεί τη μεγάλη πλειοψηφία των κατοίκων των νησιών μας, για την ανοχή και την κατανόηση που έδειξε στη μεγάλη προσπάθεια που κατεβλήθη για να ξεπεραστεί η κρίση.
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)