Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Ο Νομός βρίσκεται στην προτελευταία θέση Πανελλαδικά στην επίτευξη στόχων
Πρόεδρο Κύριο
Γεράσιμο Αρτελάρη
Αναπτυξιακή Εταιρεία Κεφαλληνίας & Ιθάκης Α.Ε.
Κατά την σημερινή μου συνάντηση με τον ειδικό Γραμματέα Προγραμματισμού και Εφαρμογών Γ΄ Κ.Π.Σ. κ. Δ. Παπαγιαννίδη, ενημερώθηκα λεπτομερώς από τον ίδιο για τη πορεία του προγράμματος Leader που διαχειρίζεται η Εταιρεία σας.Θα πρέπει να επισημάνω ότι δεν αισθάνθηκα ευχάριστα όταν με επληροφόρησε ότι:
(α) Ο Νομός Κεφαλληνίας & Ιθάκης ευρίσκεται στην προτελευταία θέση Πανελλαδικά όσον αφορά την επίτευξη στόχων (39η θέση).
(β) Ο Νομός Κεφαλληνίας & Ιθάκης έχει Πανελλαδικά την χειρότερη σχέση παραγωγής Έργων και μισθοδοσίας προσώπων.
(γ) Ο Νομός Κεφαλληνίας & Ιθάκης κατετάγη στην τελευταία Ομάδα ΟΤΔ δηλ. στην ομάδα που δεν κάλυψε τους στόχους που έπρεπε (απαίτηση, δέσμευση τοπικου προγράμματος και πρόβλεψη).
Ως γνωρίζετε, το σύνολο των πληρωμών μέχρι 31/12/04 ανήρχοντο σε Ευρω.522792,90 έναντι υπολογιζομένης απαίτησης για κάλυψη v+2 Ευρω.1203942,19 και Δεσμεύσεις τοπικών προγραμμάτων Ευρω.1969131,09.
Οι συνέπειες για την μη τήρηση των υποχρεώσεων του ΟΤΔ στην ανταπόκριση του κανόνα προβλέπονται σοβαρότατες έως και καταστρεπτικές.
Συγκεκριμένα :
(α) Θα μεταφερθούν οι πιστώσεις (πόροι) σε άλλη ΟΤΔ (π.χ. Ηράκλεια που έχει ποσοστό 160,38%). Ήδη ο νέος διευθυντής της αρμόδιας υπηρεσίας του Ε.Ε. κ. Turner πιέζει ασφυκτικά τόσον τον κ. Παπαγιαννόπουλο όσο και τον κ. Διβάρη να προχωρήσουν στην μεταφορά των πιστώσεων.
(β) Στο Δ΄ Κ.Π.Σ. η Κεφαλονιά δεν θα έχει Leader με την έννοια Ομάδας Τοπικής Δράσης. Η Διαχείριση θα δοθεί στη Λευκάδα ή Κέρκυρα με συνέπεια την απώλεια εσόδων για το Νομό μας (σε μισθοδοσίες, έξοδα λειτουργίας, κ.λ.π.) που θα υπερβαίνουν τα Ευρω.1 εκατομμύριο.
Εν όψει των ανωτέρω, σας καλώ όπως με αίσθηση ευθύνης και πέραν των γνωστών σκοπιμοτήτων ενεργήσετε τα δέοντα έτσι ώστε, μαζί με τους άλλους φορείς του Νομού (Νομαρχία, Δήμοι, ΕΒΕΚΙ, κλπ), να εξευρεθεί η λύση που θα αποτρέψει τα χείριστα. Ο κ. Παπαγιαννίδης είναι διατεθειμένος να συγκαλέσει στο Γραφεία του σύσκεψη όλων των εμπλεκομένων και να βοηθήσει στην εξεύρεση λύσεων.
Πέτρος Π. Αλιβιζάτος
Βουλευτής Κεφαλληνίας & Ιθάκης
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)