Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Ο Σεβασμιότατος Μητροπολίτης κ. Σπυρίδων διαψεύεδει την εφημ. ΤΟ ΠΑΡΟΝ
Ή Εφημερίδα ‘ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ” συνεχίζει τον πόλεμον εναντίον της ταπεινότητός μου.
Εις το φύλλον της Κυριακής 27.2 2005 γράφει : « Ή Εισαγγελεύς Κεφαλληνίας κ. Βασιλική Αργύρη έχει καλέσει για εξέταση; τον Σεβασμιώτατο κ. Σπυρίδωνα, ο οποίος όμως αρνείται να προσέλθει στο γραφείον της Εισαγγελέως απαιτώντας να πάει η κυρία Εισαγγελέας στο Μητροπολιτικόν Μέγαρο. Η κ. Εισαγγελεύς επιμένει στην απόφασή της και έχει. επανειλημμένα στείλει, πρόσκληση για εξέταση στον Μητροπολίτη, ο όποιος όμως και αυτός παραμένει στην θέση πού έχει διαμηνύσει ».Δηλώνω ευθαρσώς και κατηγορηματικώς ότι, ουδέποτε μέχρι τής σήμερον έχω κληθεί τηλεφωνικώς ή γραπτώς από την κ. Εισαγγελέα δια να παρουσιασθώ εις το Γραφείον της και έχω αρνηθεί ή έχω προβάλει απαίτησιν να έλθη εκείνης εις το Γραφείον μου.
Δηλώνω επίσης, ως Έλλην πολίτης ότι, ευρίσκομαι ανά πάσαν στιγμή εις την διάθεσιν τής Εισαγγελικής και Δικαστικής Αρχής της νήσου και της Πατρίδος μου, προκειμένου να δώσω λόγον των
Πράξεων μου άπο της θέσεως του Ποιμενάρχου της Ιεράς
Μητροπόλεως Κεφαλληνίας, την οποίαν από εικοσαετίαν διακονώ.
Δηλώνω ότι το δημοσίευμα της εφημερίδος Είναι ψευδές, και ασύστολον και συκοφαντικόν εσκεμμένως στρέφεται εναντίον μου δια να με βλάψη και με συκοφαντίση. Αργότερα η εφημερίδα αυτή ασφαλώς θα κληθή να αποκάλυψη τους πληροφοριοδάτας της και να δώση λογον δια τας εις βάρος μου συκοφαντίας.
Ή αυτή εφημερίδα γράφει ότι : « Ό αρχιεπίσκοπος απαγόρευσε εις τον Μητροπολίτη Κεφαλληνίας κάθε νέα πώληση ακίνητου».
Δηλώνω ευθαρσώς και κατηγορηματικώς ότι και αύτη ή κατηγορία τής εφημερίδος είναι ψευδής, ασύστολος και συκοφαντική διότι του θέματος αυτού ούτε γραπτή, ούτε προφορική ολυτε τηλεφωνική απαγόρευσις υπάρχει από την Προϊσταμένη μου Αρχήν.
Δηλώνω τέλος ότι, μετά τον αναμενόμενον οικονομικόν έλεγχον που εζήτησα μέσω της Ιεράς Συνόδου της Εκκλησίας της Ελλάδος δια την ιεράν Μητρόπολιν, τα Ιεράς Μονάς και τους ιερούς Ναούς της Κεφαλληνίας θα συνεχίσω το έργον μου από της θέσεως αυτής της Ιεράς Μητροπόλεως.
Δράττομαι της ευκαιρίας να παρακαλέσω τους κατοίκους της νήσου και τους Κεφαλλήνας της διασποράς να παραμείνετε σταθεροί εις την πίστην σας εις τον Θεόν, την αγάπην σας προς τον Αγιον Γεράσιμον και την στοργήν και το ενδιαφλέρον σας για τας μοναχάς με πλήρη την βεβαιότητα ότι, κανείς από εμάς που αφιερώσαμε την ζωήν μας εις τον Θεόν και την εκκλησίαν Του θα σας απογοητεύση.
Γρηγορείτε και προσεύχεσθε αδελφοί μου, διότι αι ημέραι πονηραί εισί.
Ο ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗΣ
ΣΠΥΡΙΔΩΝ
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)