Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Ο σύλλογος κτηνοτρόφων απαντά για τις φωτιές
Με αφορμή την πρόσφατη τραγική καταστροφή στο Δήμο Ελειού- Πρόννων μία μερίδα αιρετών και κάποια Μ.Μ.Ε. επιδιώκουν συστηματικά και προκλητικά να ενοχοποιήσουν εκ των προτέρων και να στιγματίσουν μία ολόκληρη επαγγελματική ομάδα, δηλαδή αυτή των κτηνοτρόφων , η οποία αποτελεί τη ραχοκοκαλιά της εθνικής παραγωγής και κεφάλαιο για την εθνική οικονομία.Αντί λοιπόν να γίνει ένας σοβαρός και υπεύθυνος απολογισμός και καταμερισμός των ευθυνών για το γεγονός ότι επί δύο ημέρες η κρατική μηχανή στάθηκε ανίκανη να αντιμετωπίσει μία πυρκα’ΐα που διένυσε χιλιόμετρα ανενόχλητη, αντί να υπάρξει ένας έντονος προβληματισμός για το γεγονός ότι κάηκαν περιοχές τουριστικά αναπτυσσόμενες με ό,τι συνειρμό αυτό μπορεί να φέρει στο νου, αντί να εκπονηθεί ένας σχεδιασμός για την στήριξη των πληγέντων ανάμεσα στους οποίους είναι κι οι κτηνοτρόφοι, αντιθέτως ακόμα για μία φορά επιλέγηκε η οδός των άναρθρων κραυγών και της κατασυκοφάντησης της τόσο ταλαιπωρημένης επαγγελματικής μας ομάδας που κυριολεκτικά «κρατάει Θερμοπύλες» στην ελληνική ύπαιθρο. Οι κτηνοτρόφοι της Κεφαλονιάς δηλώνουμε πως δεν μας αγγίζει η φαιδρή προσπάθεια αμαύρωσης μας κι ότι επίσης δεν μας πτοούν απειλές του τύπου «πουλήστε τα ζώα σας και φύγετε» κι όλο αυτό το νοσηρό κλίμα που ορισμένοι προσπαθούν να δημιουργήσουν εις βάρος μας.
Η κοινωνία ξέρει πως, την ύπαιθρο την σέβονται και την αγαπούν αυτοί κυρίως που ζουν εκεί και που απολαμβάνουν καθημερινά όσα προσφέρει και σίγουρα η παραδοσιακή κτηνοτροφία που έθρεψε και θρέφει γενεές και γενεές δεν είναι δυνατόν να ευθύνεται για τέτοια εγκλήματα.
Αλήθεια κύριοι αιρετοί και δημοσιογράφοι και τον Υμηττό και την Πάρνηθα κτηνοτρόφοι τα έκαψαν; Σταματήστε λοιπόν τις υπεραπλουστεύσεις και το «κυνήγι μαγισσών» και δώστε βάρος στο πως θα συνδράμετε τους πληγέντες και φυσικά τους κτηνοτρόφους που είναι τα πρώτα θύματα των πυρκαϊων.
Αργοστόλι 31/7/2007
ΣΩΜΑΤΕΙΟ ΚΤΗΝΟΤΡΟΦΩΝ
ΝΟΜΟΥ ΚΕΦΑΛΛΗΝΙΑΣ
“Η ΟΡΕΙΝΗ & ΠΕΡΗΦΑΝΗ ΚΕΦΑΛΟΝΙΑ
ΑΡΓΟΣΤΟΛΙ
ΤΗΛ.6973309175
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Πολιτιστικό Φεστιβάλ Πουλάτων 2024 [26.07.2024]
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)