Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Παγκόσμια Ημέρα κατά του Αναλφαβητισμού
Η Γενική Γραμματεία Εκπαίδευσης Ενηλίκων (ΓΓΕΕ) του Υπουργείου Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων, με την ευκαιρία της Παγκόσμιας Ημέρας Αναλφαβητισμού, δηλώνει ότι στο πλαίσιο της στρατηγικής της κυβέρνησης Καραμανλή έχει σχεδιάσει και εφαρμόζει πολιτικές, εναρμονισμένες προς τις διακηρύξεις της Ευρωπαϊκής Ένωσης και της Unesco, οι οποίες στοχεύουν:
Πρώτον: Το φαινόμενο του αναλφαβητισμού να εξαλειφθεί τελείως στη χώρα μας.
Με βάση την έρευνα Εργατικού Δυναμικού 2004 της Εθνικής Στατιστικής Υπηρεσίας της Ελλάδας, κύριος όγκος των αναλφάβητων αφορά άτομα ηλικίας 65 ετών και άνω, και ιδιαίτερα αγρότες. Η δεύτερη ηλικιακή κατηγορία που συγκεντρώνει σημαντικό αριθμό αναλφάβητων (45-64 ετών, δηλαδή κατηγορία με δυνητικά εργάσιμο πληθυσμό) αριθμεί πάνω από 90.000 άτομα, καταδεικνύοντας τις δυσχέρειες που ενδέχεται να αντιμετωπίσει μια ηλικιακά παραγωγική κατηγορία του πληθυσμού. Τα σχετικά μικρά μεγέθη των νέων αναλφάβητων, ωστόσο, δεν επιτρέπουν κανέναν εφησυχασμό : πάνω από 10.000 αναλφάβητοι είναι ηλικίας κάτω των 10 ετών . Η υψηλή συγκέντρωση αναλφάβητων στις γυναίκες (2004: 202.607 άνδρες και 444.070 γυναίκες) καθιστά το φαινόμενο του αναλφαβητισμού γένους θηλυκού.
Δεύτερον: Όλοι οι πολίτες της χώρας , ανεξάρτητα από ηλικία, κοινωνικοοικονομική κατηγορία και χώρα καταγωγής, να αποκτούν επαρκείς γνώσεις και δεξιότητες στην ελληνική γλώσσα και ιστορία, τα μαθηματικά, τους ηλεκτρονικούς υπολογιστές και τις ξένες γλώσσες.
Οι πολιτικές αυτές που εμφανίζονται με συνέπεια, υπηρετούν τους στόχους της διαχρονικής ανάπτυξης, απασχόλησης και κοινωνικής συνοχής.
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)