Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
![Παιδικός Σταθμός – Νηπιαγωγείο «το καραβάκι» στα Μιχαλιτσάτα](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2022%2F02%2F8604b970d77c8ef8466897a6d0ddaf6e_XL.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%221280%2C640%2C%22%7D&hash=b0f7a719)
![Παιδικός Σταθμός – Νηπιαγωγείο «το καραβάκι» στα Μιχαλιτσάτα](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2022%2F02%2F8604b970d77c8ef8466897a6d0ddaf6e_XL.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%222560%2C400%2C%22%7D&hash=f034e16a)
Παιδικός Σταθμός – Νηπιαγωγείο «το καραβάκι» στα Μιχαλιτσάτα
Στα Μιχαλιτσάτα, εδώ και αρκετά χρόνια λειτουργεί ένας παιδικός σταθμός – νηπιαγωγείο πρότυπο, με βάση όλες τις σύγχρονες προδιαγραφές που θα έπρεπε να υπάρχουν στην εκπαιδευτική διαδικασία, ειδικά στα πρώτα πολύ σημαντικά χρόνια της εκπαίδευσης.
Συναντήσαμε τη υπεύθυνη του παιδικού σταθμού κα Βάσω Βαλσάμου και μας μίλησε για αυτό το εγχείρημα.
Μιλήστε μας για την ιστορία του παιδικού σταθμού.
Ο Ιδιωτικός Παιδικός Σταθμός – Νηπιαγωγείο «το καραβάκι», ιδρύθηκε στις 15 Μαϊου 1997, στο Ληξούρι Παλικής. Από την αρχή της ίδρυσής του μέχρι και σήμερα καταβάλλεται κάθε δυνατή προσπάθεια να λειτουργεί ως ένας συνεχώς εξελισσόμενος οργανισμός, που αναπτύσσεται σε διαρκή σχέση με την εξέλιξη της κοινωνίας και την πρόοδο του ανθρώπου.
Το εκπαιδευτικό του πρόγραμμα έχει σαν επίκεντρο το παιδί που αναπτύσσεται σε διαρκή επαφή και αλληλεπίδραση με το περιβάλλον. Επιδίωξή του σε γενικές γραμμές είναι να βοηθήσει το παιδί να αναπτυχθεί σε αυτόνομη και υπεύθυνη προσωπικότητα, ικανή να ζήσει δημιουργικά μέσα σε μία κοινωνία που διαρκώς εξελίσσεται.
«Το Καραβάκι» με το εκπαιδευτικό του πρόγραμμα δε θέλει να διδάξει και να μεταδώσει γνώσεις, ούτε να περιθάλψει και να προστατέψει παραμελημένα παιδιά, αλλά να οργανώσει τις προϋποθέσεις για δημιουργική δραστηριότητα των νηπίων.
Δηλαδή:
1. Να δώσει πλούσια, συνεχή και κατάλληλα ερεθίσματα προκειμένου οι δυνατότητες κάθε παιδιού να καρποφορήσουν.
2. Να βοηθήσει το παιδί να αναπτυχθεί λαμβάνοντας υπόψη τις ανάγκες και αναπτυξιακές τάσεις του. (εξατομικευμένη παιδεία)
3. Να δημιουργήσει διόδους επικοινωνίας μεταξύ παιδιού και περιβάλλοντος, προκειμένου να ικανοποιηθούν οι ανάγκες του. (ομαδικότητα – κοινωνικοποίηση)
Σημαντικό σημείο για «το καραβάκι» ήταν το 2006, όπου μεταφερθήκαμε σε ένα ολοκαίνουργιο ιδιόκτητο κτήριο στα Μιχαλιτσάτα.
Μιλήστε μας για τις πασχαλινές κατασκευές που δημιουργήσατε. Πώς αυτές σχετίζονται με την τοπική μας παράδοση;
Στις 27 Μαρτίου πραγματοποίησαμε πασχαλινό εργαστήρι κατασκευών, όπου τα παιδιά μαζί με τους γονείς τους και τις εκπαιδευτικούς του νηπιαγωγείου δούλεψαν πάνω στο θέμα, δημιουργώντας πασχαλινές κατασκευές, όπως κάρτες, λαμπάδες, λαζαράκια κ.ά. Φροντίζουμε πάντα η παράδοση του τόπου μας, να υπάρχει σε όλες τις σχολικές μας δραστηριότητες, είτε μέσα από παιχνίδια, είτε μέσα από καλλιτεχνικές δραστηριότητες.
Ποιοί συμμετείχαν στις κατασκευές;
Τις κατασκευές τις φτιάχνουν αποκλειστικά και μόνο τα παιδιά, στο επίπεδο που μπορεί το καθένα. Ποτέ δε μπαίνει η «πινελιά» της δασκάλας για την τελειοποίηση της κάθε κατασκευής.
Πείτε μας ενδεικτικά πώς θα μπορούσε να φτιάξει ένα παιδάκι κάποιο απ’ αυτά;
Τα παιδιά στολίζουν τη λαμπάδα μόνα τους, με λουλούδια του αγρού, με ένα κλαράκι ελιάς, με χρωματιστές κορδέλες. Κυρίως τις ζωγραφίζουν με χρυσομπογιά ή φτιάχνουν στολίδια από χρυσόχαρτα. Το μόνο που χρειάζεται ως βάση είναι ένα απλό άσπρο κερί. Θα το διακοσμήσουμε με χρυσομπογιά, θα δέσουμε κόκκινη κορδέλα ή γαλάζια τριαντάφυλλα, θα φτιάξουμε λουλούδια από χρυσόχαρτα και θα τα στερεώσουμε.
Ποιά η συμμετοχή σας στα πολιτιστικά δρώμενα της περιοχής;
Ο παιδικός σταθμός «το καραβάκι» συνεχώς εξελίσσει και ανανεώνει το εκπαιδευτικό του πρόγραμμα. Έχουν κατά καιρούς πραγματοποιηθεί διάφορες πολιτιστικές εκδηλώσεις και συμβάλλουμε και εμείς με τον τρόπο μας στα πολιτιστικά δρώμενα του τόπου. Ενδεικτικά, στο παρελθόν έχουμε πραγματοποιήσει θεατρικές παραστάσεις, κουκλοθέατρο. Το καλοκαίρι του 2005 στο Δημοτικό Θέατρο Ληξουρίου παρουσιάσαμε το έργο του Β.Ηλιόπουλου «Ο Τριγωνοψαρούλης», το καλοκαίρι του 2003 τα παιδιά παρουσίασαν το έργο «Καρυοθραύστης», καθώς και το έργο «Ειρήνη», το ίδιο καλοκαίρι στο Κηποθέατρο της Ιακωβάτειου Βιβλιοθήκης. Συμμετέσχουμε στο Ληξουριώτικο καρναβάλι, όπου το Φλεβάρη του 2000 αποσπάσαμε και το πρώτο βραβείο στις παιδικές μασκαράτες. Σε όλες τις γιορτές διοργανώνουμε εκδηλώσεις και τον Ιούνιο πραγματοποιείται μια μικρή γιορτούλα στην αυλή του σχολείου, και έκθεση με τα έργα των παιδιών που δημιούργησαν καθ’ όλη τη διάρκεια της χρονιάς, όπου τα παιδιά γίνονται ξεναγοί των γονιών τους…!! Το «καραβάκι» οργανώνει συνεχώς πολιτιστικές εκδηλώσεις λαμβάνοντας υπόψη του το επίπεδο ανάπτυξης των παιδιών και τα ενδιαφέροντά τους, καθώς επίσης και τις δυνατότητες που προδφέρουν οι διαθέσιμοι για πολιτιστικές εκδηλώσεις χώροι της πόλης μας.
Μιλήστε μας για μία χαρακτηριστική εκδήλωση βρίσκεται στα άμεσα σχέδιά σας;
Ετοιμάζουμε για τον Ιούνιο ένα θεατρικό παιχνίδι, το οποίο είναι εμπνευσμένο από ένα κεφαλονίτικο παραμύθι, με την ονομασία «Σαν το Αλάτι». Μαζί με το θεατρικό θα παρουσιάσουμε και τοπικούς παραδοσιακούς χορούς, που διδάσκει ο κ. Δημήτρης Μαντζουράτος, εθελοντικά ως γονιός.
Πείτε μας μερικά πράγματα που θα θέλατε να γνωρίζουν οι αναγνώστες μας για το νηπιαγωγείο;
Με το «καραβάκι», δημιουργούμε ένα σχολείο που είναι αγαπητό, όπου τα παιδιά, οι δάσκαλοι και οι οικογένειές τους νιώθουν σαν το σπίτι τους. Αυτά που μαθαίνουν τα παιδιά δεν προκύπτουν ως αυτόματο αποτέλεσμα από αυτό που διδάσκεται. Οφείλεται κατά ένα μεγάλο μέρος στην ίδια τη δράση των παιδιών, είναι συνέπεια των δραστηριοτήτων και των τεχνικών μας. Μέλημά μας είναι η ανάπτυξη όλων των πλευρών της προσωπικότητας: φυσικής, κοινωνικής, συναισθηματικής, αλλά και διανοητικής. Σκοπός του προγράμματός μας είναι να διευρύνουμε το φάσμα εμπειριών των παιδιών, να τα βοηθήσουμε να ερευνήσουν τα στοιχεία του κόσμου που υπάρχουν γύρω τους, τον εαυτό τους, τα άλλα παιδιά, τον κόσμο του παιχνιδιού και το κοινωνικό περιβάλλον.
Στη συνέχεια μιλήσαμε με τα νεότερα μέλη, τα μικρά παιδιά, τα οποία μας μίλησαν για τα αγαπημένα τους παιχνίδια, αλλά και για το τι είναι αυτό που τους αρέσει στον παιδικό σταθμό «το καραβάκι»…
«Μ’ αρέσει πολύ να παίζω με τα αυτοκινητάκια»,Παρασκευή Μουρελάτου (5,5 ετών)
«Αγαπώ πολύ να τραγουδάω», Ιωάννα Σολιδάκη(5,5 ετών)
«Η αγαπημένη μου ώρα είναι όταν παίζουμε με την κα. Καλλιόπη τη «Χιονάτη» και τον «Ψεύτη λύκο»…»,Μαριαννίνα Δρακονταειδή (5,5 ετών)
«Αυτο που μου αρέσει πολύ εδώ, είναι να παίζω με τις φίλες μου.», Σοφία Αντύπα (5,5 ετών)
«Διασκεδάζω πολύ όταν παίζουμε στην αυλή και όταν ζωγραφίζω.», Ερμιόνη Φαρακλού (6 ετών)
«Εδώ στο νήπιο κάνουμε πολλές δουλειές…!!», Νίκος Μαντζουράτος (6 ετών)
«Μ’ αρέσει όταν παίζουμε playmobile με τους φίλους μου.», Νίκος Μαντέλης (5,5 ετών)
«Μ’ αρέσουν πάρα πολύ οι εκδρομές που πάμε στη φύση.», Κατερίνα Σολιδάκη (5,5 ετών)
«Αγαπώ πολύ τα παιχνίδια στην αυλή που παίζουμε όλοι μαζί…», Χαρά Μοσχοπούλου (5,5 ετών)
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Πολιτιστικό Φεστιβάλ Πουλάτων 2024 [26.07.2024]
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)