Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Πανελλήνια ξεφτίλα – πλοίο της Α.Ν.Ε.Κ κόλλησε στο λιμάνι
Ακόμα ηχούν στα αυτιά μας οι κραυγές χαράς ορισμένων που έπεισαν μεγάλες εταιρίες να εμπιστευτούν το νησί μας και να στείλουν τα πλοία τους για να μας φέρουν επιτέλους τους πολυπόθητους τουρίστες. Κανένας όμως δεν σκέφθηκε το πώς θα γίνει αυτό πράξη. Αν δεν είχαμε αεροδρόμιο, θα ερχόταν ο επισκέπτης με αλεξίπτωτο; Όταν δεν διαθέτεις λιμάνι, μπορείς να ζητήσεις από το κρουαζιερόπλοιο να κατεβάσει τον υψηλό επιβάτη του με βάρκα; Να τον παρακαλέσει δηλαδή να ταλαιπωρηθεί προκειμένου να επισκεφτεί τον προορισμό του;
Κι αν κάποιος καπετάνιος προσπαθήσει να οδηγήσει το πλοίο του μέσα στο λιμάνι τι γίνεται; Αυτά τα βλέπουμε δυστυχώς πλέον κατόπιν εορτής και αφού έχουμε γίνει πανελληνίως, αλλά και διεθνώς ρεζίλι. Και αφού πολλοί που σκέφτονταν το νησί μας ως εναλλακτικό προορισμό δεν το κάνουν πλέον, γιατί το θεωρούν ταυτόσημο με την ταλαιπωρία και την έλλειψη βασικών τουριστικών υποδομών. Ο περιβόητος διάδρομος για τα κρουαζιερόπλοια δεν ανοίχθηκε ούτε φέτος, με αποτέλεσμα πλοίο της Α.Ν.Ε.Κ να κολλήσει στα αβαθή και ενώ ξεκινούσε την διαδικασία απόπλου, με αποτέλεσμα να παραμείνουν οι επιβάτες του ολόκληρη την νύκτα μέσα στο πλοίο. Αλλη μια μέρα ταλαιπωρίας για τον επισκέπτη, που σίγουρα πλέον δεν θα μεταφέρει τα καλύτερα λόγια για το νησί μας.
Κι όλα αυτά, ενώ η αδιαφορία όλων μας, γιατί όλοι έχουμε ευθύνη, συνεχίζεται. Λόγια, λόγια, λόγια…προεκλογικά, πριν την τουριστική περίοδο και στην ανασκόπηση αυτής που πέρασε. Κάθε χρόνο τα ίδια και βλέποντας τους άλλους να προοδεύουν το τουριστικό μας προϊόν καθίσταται ακόμα λιγότερο ελκυστικό. Επιθυμούμε τον υψηλό τουρισμό που φέρνει χρήμα, αλλά όχι τα κρουαζιερόπλοια. Είμαστε αρνητικοί στις υποδομές και στην υλοποίηση κάθε είδους σχεδιασμού. Μπράβο μας, τα καταφέραμε ακόμα μια φορά αντί να μιλάνε με τα καλύτερα λόγια να ισχύει το αντίθετο. Ας το πάρουμε χαμπάρι, ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος και εμείς δεν κάνουμε το παραμικρό πλην του να δυσφημούμε τους εαυτούς μας.
Φτάνει πια, ας αρχίσουν πλέον τα έργα υποδομής σε αυτό τον τόπο. Καλό μας ξημέρωμα…
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)