Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Παραμονή πρωτοχρονιάς στο Αργοστόλι
Καταρχήν να σας ευχηθούμε χρόνια πολλά, καλή χρονιά και ο νέος χρόνος να σας φέρει υγεία, αγάπη, πρόοδο και ότι πραγματικά επιθυμείτε. Ο νέος χρόνος επιτέλους μπήκε. Βρισκόμαστε στο 2005 πλέον και μια κατά γενική ομολογία κακή χρονιά για τον τόπο ανήκει στο παρελθόν. Ας ξεκινήσουμε με αισιοδοξία αυτή την νέα αρχή (γιατί ο νέος χρόνος είναι μια νέα αρχή) και σίγουρα στο τέλος θα έχουμε να θυμόμαστε πολλά καλά πράγματα. Ο καιρός τελικά άντεξε χθες το απόγευμα και ήταν ιδανικός για τις παραδοσιακές περατζάδες στο λιθόστρωτο με τα έθιμα και τον κόσμο να τραγουδά και να χαίρεται για την έλευση του νέου χρόνου. Ο ένας στον άλλο ευχόμασταν καλή αποκοπή και πραγματικά αν όλες οι ευχές που ακούστηκαν είναι μέσα από την καρδιά όσων τις έλεγαν τότε είμαστε σε καλό δρόμο.
Οι 2 υπέροχες αντρικές χορωδίες μας θύμισαν ότι βρισκόμαστε στην Κεφαλονιά και πραγματικά μεγάλο πλήθος κόσμου τις ακολουθούσε όπως τον παλιό καλό καιρό, συμμετέχοντας ενεργά αρκετοί από εμάς. Το ίδιο και οι 2 μπάντες της πόλης με την φιλαρμονική σχολή για άλλη μια φορά να παραδίδει μαθήματα και να βάζει παρακαταθήκες για το καλύτερο μέλλον.
Ένα έθιμο που δυστυχώς φαίνεται να σβήνει είναι οι κολόνιες. Ελάχιστα παιδιά και λίγοι από μας τους εναπομείναντες ρομαντικούς για το καλό της ημέρας γεμίσαμε τον κόσμο αρώματα. Όλοι το ήθελαν, το δέχονταν, αλλά δίσταζαν να συμμετάσχουν και οι ίδιοι σε αυτό το παιχνίδι. Επίσης, από τα παιδιά δεν ακούσαμε πουθενά τα κεφαλονίτικα κάλαντα και έπρεπε να έρθει το απόγευμα για να μας τα θυμίσουν οι αντρικές χορωδίες.
Η αλλαγή του χρόνου έφερε όλον τον κόσμο έξω να διασκεδάζει σε μια πραγματικά εντυπωσιακή συμμετοχή. Κατά τις 2 το βράδυ έξω δεν έπευτε καρφίτσα και στα κέντρα διασκέδασης γινόταν ένας πραγματικός χαμός.
Μακάρι η νέα αυτή χρονιά να μας φέρει αγάπη και ενότητα. Αν αυτό γίνει δεν έχουμε να φοβόμαστε τίποτα. Ούτε σε προσωπικό επίπεδο αλλά ούτε ως Κεφαλονιά. Ας κάνουμε φέτος κάτι το διαφορετικό και ας δουλέψουμε όλοι μαζί για κάτι καλό. Με τις θερμότερες ευχές από όλους εμάς. Χρόνια πολλά.
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)