Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Παρουσίαση βιβλίου: Η Πύλαρος στο διάβα του χρόνου
Ο Δήμος Πυλαρέων με ιδιαίτερη ικανοποίηση σας ανακοινώνει την έκδοση των Πρακτικών του Επιστημονικού Συνεδρίου « Η Πύλαρος στο Διάβα του Χρόνου» που έγινε στην Αγία Ευφημία από 1-4 Σεπτεμβρίου 2005.Τα πρακτικά του Συνεδρίου, τυπωμένα σε δυο καλαίσθητους τόμους, επεξεργασμένα με ιδιαίτερη φροντίδα και πιστότητα υπο την ευθύνη του Φιλόλογου, Δρα Ιστορίας κ. Πέτρου Πετράτου, παρουσιάζονται επίσημα στο κοινό της Πυλάρου και όχι μόνο.
Η τοπική κοινωνία στο σύνολό της αισθάνεται ευγνωμοσύνη για όλους τους έγκριτους επιστήμονες και ερευνητές που έδωσαν όχι μόνο τις γνώσεις τους αλλά θα λέγαμε και την ψυχή τους ώστε να συγκεντρωθούν και να αναδειχθούν όλα τα στοιχεία που περιλαμβάνει η ονομασία του Συνεδρίου « Η Πύλαρος στο Διάβα του Χρόνου».
Τα πρακτικά αυτά και γενικά η όλη διαδικασία του Επιστημονικού Συνεδρίου ήταν ένα τόλμημα σύσσωμης της Τοπικής Αυτοδιοίκησης , προκειμένου να υπάρχει μέσα από την ιστορική διαδρομή της Πυλάρου ο οδηγός, η συνέχεια, οι αναφορές , η ταυτότητα της περιοχής μας.
Η παρουσίαση των πρακτικών θα γίνει το Σάββατο 18 Αυγούστου και ώρα 9.00μμ στο Λεμονόκηπο του Πολιτιστικού Κέντρου στην Αγία Ευφημία, από τους:
ΣΠΥΡΟ ΛΟΥΚΑΤΟ, Δρα. Ιστορικό
ΕΥΤΥΧΙΑ ΣΠΥΡΑΤΟΥ, Οικονομολόγο, Λέκτορα Οικονομικής Επιστήμης στο Πανεπιστήμιο Πειραιά, Σύνεδρος
ΦΑΝΟΥΡΙΟ ΒΩΡΟ, Δρα Φιλοσοφίας, Επίτιμο Σύμβουλο του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου.
Οι Λίαν αξιόλογοι ομιλητές θα αναφερθούν όχι μόνο στο Συνέδριο καθ’ εαυτό αλλά θα φωτίσουν και τις προοπτικές που απορρέουν από την ύπαρξη αυτών των ιστορικών πλέον κειμένων.
Αυτό το δίτομο έργο θεωρούμε ότι είναι χρήσιμο για κάθε Πυλαρινό αλλά και για κάθε Κεφαλονίτη που ενδιαφέρεται για την Ιστορία και την Παράδοση του τόπου του και ελπίζουμε ότι θα καταστεί απαραίτητο εργαλείο για τους μελετητές της Κεφαλονίτικης Ιστορίας.
ΚΑΛΟΥΜΕ τους Πυλαρινούς και τους Κεφαλονίτες να παρευρεθούν στην εκδήλωση.
ΕΚ ΤΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΤΥΠΟΥ
του Δ. Πυλάρου
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Πολιτιστικό Φεστιβάλ Πουλάτων 2024 [26.07.2024]
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)