Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Παρουσίαση βιβλίου της Ζέτας Κουντούρη «Η Λεγάμενη».
Οι εκδόσεις ΚΕΡΔΟΣ σας προσκαλούν στην παρουσίαση του βιβλίου της Ζέτας Κουντούρη «Η Λεγάμενη». Για το βιβλίο θα μιλήσουν η δικηγόρος Αλκηστις Κατσούνη και οι ποιήτριες Ναυσικά Γεωργοπούλου και Αγγελική Σιδηρά.. Αποσπάσματα θα διαβάσει η συγγραφέας και η Αλκηστις Κατσούνη. Συντονίζει ο διευθυντής της Κοργιαλενείου Βιβλιοθήκης Ηλίας Τουμασάτος.
Η παρουσίαση θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 26 Αυγούστου στις 8 το βράδυ στην Κοργιαλένειο Βιβλιοθήκη, Αργοστόλι.
Περιγραφή:
Το βιβλίο στην πρώτη του έκδοση χαρακτηρίστηκε αστυνομικό λόγω της πλοκής και του μυστηρίου από το οποίο διαπνέεται και το οποίο κορυφώνεται και βρίσκει τη λύση του στις τελευταίες σελίδες. Σε μια δεύτερη, όμως, ανάγνωση επισημαίνει κανείς πως τα δρώμενα αποτελούν μόνο την αφορμή για να εστιάσει η συγγραφέας στις εσωτερικές διακυμάνσεις και τα αισθήματα των ηρώων της, στη μοναξιά και την έλλειψη επικοινωνίας που είναι το βασικό της θέμα.
Για το λόγο αυτό, οι εκδόσεις Κέδρος ενέταξαν τη δεύτερη έκδοση του μυθιστορήματος στον κατάλογο της ελληνικής πεζογραφίας.
Η ηρωίδα του μυθιστορήματος της Ζέτας Κουντούρη εμφανίζεται ξαφνικά σ΄ένα ελληνικό νησί που φαινομενικά πορεύεται ήσυχο μέσα στο χρόνο. Και με την ίδια φαινομενική «ησυχία» η συγγραφέας αρχίζει να φωτίζει χαρακτήρες, στιγμές, πρόσωπα, χώρους και τόπους ταξιδεύοντας με μαεστρία στο χρόνο και οδηγώντας μας αθόρυβα αλλά διεισδυτικά στο δαιδαλώδη κόσμο της ψυχής και της ζωής των ανθρώπων της μικρής και σκληρής κοινωνίας του νησιού.
Μυστικά και ψέματα, σθένος και μικροψυχίες, συγκαλυμμένα πάθη, ηρωικές κινήσεις και αδύναμοι άνθρωποι αναδύονται από τις σελίδες του βιβλίου.