Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Παρουσίαση Σχεδίου αντεγκληματικής πολιτικής της Αστυνομικής Δ/νσης Κεφαλληνίας
Την Τετάρτη 26 Ιανουαρίου 2005, ο Νομάρχης Κεφαλληνίας & Ιθάκης κ. Διονύσιος Λευκαδίτης, ο Αντινομάρχης κ. Σωτήριος Κουρής και ο Πρόεδρος του Νομαρχιακού Συμβουλίου κ. Βασίλειος Καμπίτσης, παρευρέθηκαν στην εκδήλωση που διοργάνωσε η Αστυνομική Διεύθυνση Κεφαλληνίας για να παρουσιάσει το Σχέδιο Δράσης αντεγκληματικής πολιτικής της Ελληνικής Αστυνομίας έτους 2005, καθώς και τους επιμέρους στόχους και δράσεις που σχεδιάστηκαν για το Νομό Κεφαλληνίας – Ιθάκης.Στον χαιρετισμό που απηύθυνε ο κ. Νομάρχης κατά την έναρξη της εκδήλωσης τόνισε μεταξύ των άλλων τα εξής:
‘’Όλοι γνωρίζουμε το μέγα, πράγματι, επιτελεσθέν έργο της Ελληνικής Αστυνομίας, ιδίως τα τελευταία χρόνια, όπου η εξέλιξη της τεχνολογίας, σε συνδυασμό με την κατάλληλη τεχνογνωσία αλλά και με το ζήλο τόσο της ΕΛ.ΑΣ. όσο και των υπολοίπων Σωμάτων Ασφαλείας, έχουν έρθει εις πέρας, είτε πρόκειται για μεγάλες αποστολές, όπως ήταν η ασφάλεια όλων όσοι παρακολουθούσαν τους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας, είτε πρόκειται για πράξεις του κοινού ποινικού Δικαίου, οι οποίες διαλευκάνθηκαν, προς όφελος της ελληνικής κοινωνίας.
Το ίδιο, βεβαίως, ισχύει και για την τοπική Αστυνομία, η οποία κάνει, πραγματικά, αξιέπαινες προσπάθειες για την όσο το δυνατόν μεγαλύτερη ασφάλεια των κατοίκων του Νομού μας, κι αυτό είναι κάτι που καταμαρτυρείται από όλους, προσδίδοντας έτσι το κύρος που αρμόζει στην τοπική Αστυνομική Διεύθυνση.
Το θέμα της σημερινής σας εκδήλωσης, είναι πραγματικά πρωτοποριακό και βέβαια χρειάζεται την στήριξη όλων μας, για να φτάσει στην επίτευξη του.
Κε Αστυνομικέ Διευθυντά, ως πολίτης των νησιών μας, πρέπει να σας συγχαρώ γι’ αυτές σας τις προσπάθειες, σαν τη σημερινή, που στόχο έχουν την εξασφάλιση όλων των πολιτών από κάθε είδους εγκληματικότητα, αλλά και ως Νομάρχης, σας τονίζω ότι η Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση Κεφαλληνίας & Ιθάκης, θα είναι αρωγός σε κάθε σας προσπάθεια, ώστε η Κεφαλονιά και η Ιθάκη να είναι δυναμικά μπροστά και στον τομέα της ασφάλειας.
Σας ευχαριστώ’’.
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
Συνέντευξη τύπου των διοργανωτών του Πανελλήνιου πρωταθλήματος Beach Volley Κ-22
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)