Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Παρουσίαση του Βιβλίου Ερυθρών Δεδομένων των Σπανίων & Απειλουμένων Φυτών της Ελλάδας
Η προτροπή παγκοσμίων αλλά και ευρωπαϊκών Οργανισμών,Επιτροπών κ.λπ. για την ανάγκη διατήρησης της βιοποικιλότητας της χλωρίδας και της πανίδας των διαφόρων χωρών υπήρξε έντονη, κυρίως μετά την Σύμβαση του Συμβουλίου της Ευρώπης (Βέρνη 1979) για την διατήρηση τη άγριας ζωής και του φυσικού περιβάλλοντος. Προς αυτόν τον σκοπό, το 1995 εκδόθηκε με πρωτοβουλία του Εργαστηρίου Βοτανικής του Πανεπιστημίου Πατρών και με την συνεργασία Ελλήνων και αλλοδαπών επιστημόνων το πρώτο Βιβλίο Ερυθρών Δεδομένων των Σπανίων και Απειλουμένων Φυτών της Ελλάδας, στην αγγλική γλώσσα.Έκτοτε, νεότερες επιστημονικές έρευνες,αλλά και οι ραγδαίες περιβαλλοντικές αλλαγές στον ελλαδικό χώρο, κατέστησαν αναγκαία την αναθεώρηση μερικών δεδομένων του πρώτου Βιβλίου Ερυθρών Δεδομένων για την ελληνική χλωρίδα. Την υλοποίηση αυτού του έργου ανέλαβε η Ελληνική Βοτανική Εταιρεία, η οποία με την οικονομική βοήθεια του Επιχειρησιακού Προγράμματος “Περιβάλλον” του ΥΠΕΚΑ,φέρνει στο φως της δημοσιότητας το δίτομο έργο με τίτλο Βιβλίο Ερυθρών Δεδομένων των Σπανίων και Απειλουμένων Φυτών της Ελλάδας, έκδοσης 2009.
Το ανωτέρω έργο είναι το αποτέλεσμα συλλογικής εργασίας, στην οποία συμμετείχαν 89 βοτανικοί επιστήμονες ή/και ερασιτέχνες, οι περισσότεροι από τους οποίους είναι Έλληνες. Στους δύο τόμους περιλαμβάνονται 300 είδη και υποείδη της ελληνικής χλωρίδας, τα οποία διακρίνονται σε διάφορες κατηγορίες απειλής,σύμφωνα με τους κανόνες της Διεθνούς Ένωσης Διατήρησης τη Φύσης (IUCN) και προτείνονται μέτρα προστασίας τους.
Kατεβάστε σε μορφή pdf την πρόσκληση
Σκοπός του παρόντος συλλογικού έργου είναι να συμβάλει στην ενημέρωση και ευαισθητοποίηση του κοινού, και ιδιαιτέρως της νεολαίας μας σε όλα τα στάδια εκπαίδευσής της. Προς αυτόν τον σκοπό το έργο δίνει την ευκαιρία να γίνει γνωστός ο πλούτος, η μοναδικότητα, αλλά και η σημασία της σπάνιας ελληνικής χλωρίδας. Συγχρόνως,όμως, επισημαίνεται η ανάγκη προστασίας των απειλουμένων ειδών με τα προτεινόμενα μέτρα, στα πλαίσια της παγκόσμιας αειφορικής διατήρησης της βιοποικιλότητας.
Η παρουσίαση του Βιβλίου Ερυθρών Δεδομένων των Σπανίων και Απειλουμένων Φυτών της Ελλάδας θα γίνει την Δευτέρα, 1η Μαρτίου 2010 και ώρα 18:30 στο Συνεδριακό και Πολιτιστικό Κέντρο του Πανεπιστημίου Πατρών.
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Πολιτιστικό Φεστιβάλ Πουλάτων 2024 [26.07.2024]
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)