Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Παρουσίαση του βιβλίου: «Στα Στενά της χίμαιρας»
Την Παρασκευή, 17 Αυγούστου 2007 και ώρα 20:15, στην αίθουσα της Κοργιαλενείου Βιβλιοθήκης Αργοστολίου η Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση Κεφαλληνίας και Ιθάκης σε συνδιοργάνωση με τις εκδόσεις ΚΕΔΡΟΣ θα παρουσιάσουν τη μυθιστορηματική βιογραφία με τίτλο: «Στα Στενά της χίμαιρας» της Ευρυδίκης Λειβαδά-Ντούκα.Το βιβλίο θα παρουσιάσουν οι:
Λούκα Κατσέλη-Αρσένη, Καθηγήτρια Πανεπιστημίου Αθηνών
Γεράσιμος Παγκράτης, Λέκτορας Πανεπιστημίου Αθηνών
Γεράσιμος Βλάχος, δικηγόρος – ιστορικός ερευνητής, -ως αναγνώστης-.
Την παρουσίαση συντονίζει ο εκπαιδευτικός – ερευνητής λαογράφος Γεράσιμος Σωτ. Γαλανός.
Το έργο αναφέρεται στη πολυτάραχη ζωή και στα ταξίδια του Κεφαλονίτη θαλασσοπόρου Ιωάννη-Απόστολου Φωκά-Βαλεριάνου που με το όνομα Χουάν ντε Φούκα ανακάλυψε το 1592 τα στενά νότια της νήσου Βανκούβερ, τα οποία και φέρουν το όνομά του.
ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ
της Νομαρχίας