Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
![Παρουσίαση του βιβλίου του Αγγελο-διονύση Δεμπόνου "ΜΕΡΕΣ ΟΡΓΗΣ – DIES IRAE..DIES ILLA"](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2022%2F02%2Ffdf6d81ce5288e1ebd83f33491df3f20_XL.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%221280%2C640%2C%22%7D&hash=ba42d299)
![Παρουσίαση του βιβλίου του Αγγελο-διονύση Δεμπόνου "ΜΕΡΕΣ ΟΡΓΗΣ – DIES IRAE..DIES ILLA"](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2022%2F02%2Ffdf6d81ce5288e1ebd83f33491df3f20_XL.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%222560%2C400%2C%22%7D&hash=950732df)
Παρουσίαση του βιβλίου του Αγγελο-διονύση Δεμπόνου "ΜΕΡΕΣ ΟΡΓΗΣ – DIES IRAE..DIES ILLA"
Έχουμε την ιδιαίτερη χαρά να σας προσκαλέσουμε στην παρουσίαση της δίγλωσσης έκδοσης (Ελληνικά και Ιταλικά) του βιβλίου του Αγγελο-διονύση Δεμπόνου “ΜΕΡΕΣ ΟΡΓΗΣ – DIES IRAE..DIES ILLA” (ιστορικό αφήγημα από την περίοδο της ιταλογερμανικής κατοχής στην Κεφαλονιά).
Μετά από την απόφαση του συγγραφέα να μας το εμπιστευτεί, το κείμενο ανέλαβε να εκδώσει ο Σύνδεσμος Φιλολόγων Κεφαλονιάς – Ιθάκης σε επιμέλεια των φιλολόγων και μελών του Συνδέσμου Πέτρου Πετράτου για το ελληνικό κείμενο και ΄Αννας Μινέτου για το ιταλικό. Η παρουσίαση θα γίνει το Σάββατο 7 Οκτωβρίου στις 18.30 στην Κοργιαλένειο Βιβλιοθήκη Αργοστολίου.
Παράλληλα, θα παρουσιαστεί συνοπτικά το συνολικό συγγραφικό έργο του Αγγελο-διονύση Δεμπόνου και θα τιμηθεί ο συγγραφέας από το Δ.Σ. του Συνδέμου.
Μετά τους σύντομους χαιρετισμούς θα ακολουθήσει μία πολύ ενδιαφέρουσα εισήγηση της φιλολόγου κ. Νίκης Λάσκαρη για το συνολικό έργο του Α. Δεμπόνου , που θα πλαισιώνεται από προβολή των εξωφύλλων των έργων του συγγραφέα,την οποία έχει επιμεληθεί ο εκπαιδευτικός κ. Ηλίας Τουμασάτος.
Στη συνέχεια η φιλόλογος κ. Νίκη Μαζαράκη θα κάνει μία σύντομη εισήγηση με θέμα “Η αξιοποίηση του έργου του Α. Δεμπόνου στην εκπαιδευτική πράξη” αναλύοντας με ποιους τρόπους μπορεί να γίνει η καλύτερη αξιοποίηση του συγγραφικού πλούτου του Α. Δεμπόνου από τους εκπαιδευτικούς των σχολείων.
Τέλος, ο πτυχιούχος Πολιτικών Επιστημών κ. Γεράσιμος Μπάλλας θα μας παρουσιάσει το βιβλίο με την εισήγησή του με τον εύγλωττο τίτλο “Requiem για την ιταλογερμανική σύρραξη.΄Ενα παρανοϊκό έγκλημα στην Κεφαλονιά”.
Η εκδήλωση θα κλείσει με τη βράβευση του Α. Δεμπόνου από το Δ.Σ. του Συνδέσμου και την αποφώνηση του τιμώμενου συγγραφέα.
Από το Διοικητικό Συμβούλιο
του Συνδέσμου Φιλολόγων
Ο Πρόεδρος
Δημήτρης Ζαβιτσιάνος
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Πολιτιστικό Φεστιβάλ Πουλάτων 2024 [26.07.2024]
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)