Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Παρουσίαση των 2 λευκωμάτων στην Κοργιαλένειο βιβλιοθήκη
Κοργιαλένειος Βιβλιοθήκη Αργοστολίου, Παρασκευή 12 Αυγούστου 2005, ώρα 8.00 μ.μ.
Το Κοργιαλένειο Ίδρυμα Κεφαλληνίας , σε συνεργασία με τον Δήμο Αργοστολίου, την Εταιρεία Κεφαλληνιακών Ιστορικών Ερευνών, την Κεφαλληνιακή Αδελφότητα Αθηνών και την Αδελφότητα Κεφαλλήνων και Ιθακησίων Πειραιώς σας προσκαλεί στην παρουσίαση δύο λευκωματικών εκδόσεων του Κοργιαλενείου Ιδρύματος.«Η Παλαιά Κεφαλονιά – ένας ατέλειωτος Αύγουστος» και
«Προσωπογραφίες και συνθέσεις, 17ος –20ος αιώνας»
Η παρουσίαση θα είναι τιμητική στον Μαρίνο Κοσμετάτο και την Ελένη Καμπίτση – Κοσμετάτου, που αφιέρωσαν μια ολόκληρη ζωή στον πολιτισμό του νησιού μας.
ΧΡΟΝΟΣ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ: Παρασκευή 12 Αυγούστου 2005, ώρα 8.00 μ.μ.
ΧΩΡΟΣ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ: Κοργιαλένειος Βιβλιοθήκη Αργοστολίου
Τα βιβλία θα παρουσιάσουν:
Νίκος Μοσχονάς, Ιστορικός, Διευθυντής Ερευνών του Ινστιτούτου Ερευνών του Εθνικού Ιδρύματος Ερευνών
Δώρα Μαρκάτου, Επίκουρη Καθηγήτρια Ιστορίας της Τέχνης του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων
Ηλίας Μπεριάτος, Καθηγητής Χωροταξίας του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας
Κώστας Ευαγγελάτος, Αισθητικός της τέχνης, Ζωγράφος
Για το έργο του Μαρίνου και της Ελένης Κοσμετάτου θα μιλήσει ο στενός συνεργάτης τους Γεράσιμος Ι. Σταματάτος, Γραμματέας του Κοργιαλενείου Ιδρύματος
Εισαγωγή στην εκδήλωση: ο διευθυντής της Βιβλιοθήκης Ηλίας Τουμασάτος
Η είσοδος είναι ελεύθερη για το κοινό.
Λίγα λόγια για τα λευκώματα που θα παρουσιαστούν:
«ΠΡΟΣΩΠΟΓΡΑΦΙΕΣ ΚΑΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ, 17ος – 20ος ΑΙΩΝΑΣ»
Το Κοργιαλένειο Ίδρυμα Κεφαλληνίας, στα πλαίσια της γενικότερης προσπάθειάς του για ανάδειξη και προβολή του πολιτιστικού πλούτου των Επτανήσων, κυκλοφόρησε πρόσφατα το πολυτελές λεύκωμα «Προσωπογραφίες και Συνθέσεις, 17ος-20ος αιώνας».
Το βιβλίο-λεύκωμα περιλαμβάνει τη συλλογή έργων κοσμικής ζωγραφικής, κάποιες συνθέσεις δυτικότροπων θρησκευτικών θεμάτων καθώς και διάφορα θέματα (απόψεις πόλεων, ερειπιογραφίες, νεκρές φύσεις), τα οποία έχουν δωρηθεί στο Κοργιαλένειο Ιστορικό και Λαογραφικό Μουσείο Αργοστολίου.
Η καταγραφή, ο αισθητικός σχολιασμός των έργων, καθώς και ο καλλιτεχνικός σχεδιασμός της έκδοσης έγιναν από τον εικαστικό, αισθητικό και θεωρητικό της τέχνης Κώστα Ευαγγελάτο.
Την γενική επιστημονική επιμέλεια της έκδοσης είχε ο Καθηγητής Πανεπιστημίου Γεώργιος Ν. Μοσχόπουλος.
Τα βιογραφικά κείμενα των εικονιζομένων προσωπικοτήτων συνέταξαν ο διευθυντής της Κοργιαλενείου Βιβλιοθήκης Ηλίας Τουμασάτος και ο καθηγητής Λάμπρος Σιμάτος.
Στην έκδοση περιλαμβάνονται έργα σημαντικών εκπροσώπων της Επτανησιακής και ευρύτερα της Νεοελληνικής Τέχνης, όπως των Καντούνη, Ξυδιά, Μηνιάτη, Αβλιχου, Προσαλέντη, Βικάτου, Παρθένη, Τσαρούχη και άλλων, οι οποίοι προσωπογραφούν, μεταξύ άλλων, κορυφαίες προσωπικότητες του πολιτικού, επιστημονικού και κοινωνικού βίου της Κεφαλονιάς, όπως οι οικογένειες Αννίνου, Βαλλιάνου, Βαλσαμάκη, Βέγια, Δελλαπόρτα, Ζερβού-Ιακωβάτου, Τυπάλδου-Μπασιά, και οι Μαρίνος Κοργιαλένιος, Διονύσιος Λαυράγκας, Αγνή Μεταξά, Ιωάννης Μεταξάς, Σπύρος Χαροκόπος κ.ά.
Η έκδοση αυτή στοχεύει στην ευρύτερη διάδοση των πολύτιμων έργων του Μουσείου και η αισθητική της αρτιότητα έχει ήδη επαινεθεί από τους ειδικούς και τον τύπο (τοπικό και αθηναϊκό), που έχει αφιερώσει εκτενή σχόλια.
« Η ΠΑΛΑΙΑ ΚΕΦΑΛΟΝΙΑ – ΕΝΑΣ ΑΤΕΛΕΙΩΤΟΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ»
Το Κοργιαλένειο Ίδρυμα, συνεχίζοντας την σειρά λευκωματικών εκδόσεων από το αρχείο του, προχώρησε στην έκδοση ενός ακόμη λευκώματος, με τίτλο “Η παλαιά Κεφαλονιά – ένας ατέλειωτος Αύγουστος”.
Ο πρώτος τόμος της “Παλαιάς Κεφαλονιάς” είναι αφιερωμένος στο προσεισμικό Αργοστόλι. Στις 252 σελίδες του περιλαμβάνονται περίπου 520 εικόνες και φωτογραφίες της πρωτεύουσας της Κεφαλονιάς, που ξεκινούν από τις πρώτες παλιές γκραβούρες της πόλης, φιλοτεχνημένες από ξένους περιηγητές, και φθάνουν ως τις αρχές της δεκαετίας του 1950, ελάχιστα πριν την σεισμική καταστροφή του 1953, που μετέτρεψε σε ερείπια έναν πολιτισμό αιώνων.
“Η παλαιά Κεφαλονιά” δεν φιλοδοξεί ασφαλώς να ξαναγράψει την ιστορία του Αργοστολίου, για την οποία έχουν δει το φως τόσες πολλές και σημαντικές μελέτες. Είναι μια φωτογραφική ξενάγηση στο παλιό Αργοστόλι, εκείνο που χάθηκε για πάντα στους σεισμούς του 1953, με οδηγό τις εικόνες, τις αναμνήσεις και το συναίσθημα.. Η ξενάγηση γίνεται με τη μορφή αφήγησης και με πρωταγωνίστρια-οδηγό μια νεαρή φωτογράφο, τη Χριστίνα, που περπατά και θυμάται στους δρόμους του Αργοστολίου στις 9 Αυγούστου 1953, την ημέρα του πρώτου μεγάλου σεισμού. Τρεις ημέρες μετά, στις 12 Αυγούστου, θα συμβεί ο μεγάλος σεισμός κι εκείνος ο Αύγουστος του 1953 θα μείνει ατέλειωτος για πάντα…
Η έκδοση, που είναι δίγλωσση (ελληνικά και αγγλικά) φιλοδοξεί όχι μόνο να θυμίσει στις παλιότερες γενιές την ομορφιά ενός οριστικά χαμένου κόσμου, αλλά και να γνωρίσει, με τρόπο εύληπτο, ευχάριστο αλλά και τεκμηριωμένο, αυτό τον υπέροχο κόσμο στις νεότερες γενιές που δεν ευτύχησαν ποτέ να τον ζήσουν.
Το βιβλίο αφιερώνεται στη μνήμη του Μαρίνου Κοσμετάτου, ο οποίος φωτογράφισε με πάθος και μεθοδικότητα την προσεισμική Κεφαλονιά, και της συζύγου του Ελένης Κοσμετάτου, που με το ίδιο πάθος και αγάπη μετά τους σεισμούς δημιούργησε το Κοργιαλένειο Μουσείο, μια κιβωτό του προσεισμικού κεφαλονίτικου πολιτισμού.
Συντελεστές της έκδοσης:
Γενική επιστημονική επιμέλεια του έργου: Γεώργιος Ν. Μοσχόπουλος, Καθηγητής Πανεπιστημίου στη Νεότερη Ιστορία, Μέλος του Κοργιαλενείου Δ.Σ.
Ελληνικά κείμενα: Ηλίας Τουμασάτος, διευθυντής Κοργιαλενείου Βιβλιοθήκης
Αγγλικά κείμενα: Ουρανία Κρεμμύδα, βιβλιοθηκονόμος, υπάλληλος Κοργιαλενείου Μουσείου
Συλλογή, επεξεργασία υλικού, συνεντεύξεις: Κατερίνα Μαραβέγια-Κώστα, υπεύθυνη πληροφορικής Κοργιαλενείου Ιδρύματος
Συνεργασία στην συλλογή και οργάνωση του υλικού: Λάμπρος Σιμάτος, εκπαιδευτικός
Τις εκδόσεις χαιρετίζει ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κεφαλληνίας κ. Σπυρίδων, Πρόεδρος του Κοργιαλενείου Διοικητικού Συμβουλίου
Κεντρική διάθεση: Κοργιαλένειο Ιστορικό και Λαογραφικό Μουσείο Αργοστολίου
Τηλ. 26710-28835 (και φαξ) 26710-26846.
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)