Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Πραγματοποιήθηκε η ενημερωτική εκδήλωση για το πρόγραμμα ανταγωνιστικότητας
Σημαντική προσέλευση των φορέων και επιχειρηματιών της Κέρκυρας σημειώθηκε στην ενημερωτική εκδήλωση που διοργάνωσαν η Περιφέρεια Ιονίων Νήσων σε συνεργασία με το ΚΕΤΑ Ιονίων Νήσων για την παρουσίαση του προγράμματος “Ενίσχυση Ανταγωνιστικότητας Πολύ Μικρών Επιχειρήσεων Παροχής Υπηρεσιών” Δράση 2.11.2 στα πλαίσια του Επιχειρησιακού Προγράμματος ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΤΗΤΑ καθώς και άλλων προγραμμάτων του ΕΠΑΝ, την Τετάρτη 31 Αυγούστου 2005 και ώρα 19:30 στο Ξενοδοχείο Corfu Palace.
Χαιρετισμό απεύθυνε ο Γενικός Γραμματέας της ΠΙΝ και πρόεδρος του ΚΕΤΑ Ι.Ν. κ. Σωτήριος Βόσδου, ο οποίος αρχικά ευχαρίστησε τον κ. Ευσταθόπουλο για την παρουσία του στην Εκδήλωση, και συνέχισε κάνοντας ιδιαίτερη μνεία στην έννοια της επιχειρηματικότητας σε σχέση με την ανταγωνιστικότητα για την Περιφέρεια Ιονίων Νήσων.
Κύριος Ομιλητής της εκδήλωσης ήταν ο κ. Ευσταθόπουλος, Ειδικός Γραμματέας για την Ανταγωνιστικότητα ο οποίος αναφέρθηκε μεταξύ άλλων στα κάτωθι:
-Στην αύξηση απορροφητικότητας του ΕΠΑΝ από 14,2 % το 2000 σε 24,2 % το 2004 ενώ προβλέπεται μέχρι τέλος του 2005 να φθάσει στο 45 %.
-Στη μείωση της γραφειοκρατίας των διαδικασιών υποβολής προτάσεων και αισιοδοξία για τις Δομές στήριξης στις Περιφέρειες που αφορούν πληροφόρηση / ενημέρωση (ΚΥΕ, ΚΕΠ, ΚΕΤΑ, κ.ά.) καθώς μόνο στον Δ Κύκλο Νεανικής και Γυναικίας Επιχειρηματικότητας υπεβλήθησαν τόσες προτάσεις όσες είχαν υποβληθεί συνολικά στους τρεις προηγούμενους κύκλους.
-Στα ενταγμένα έργα για το Νομό Κέρκυρας το 2005 για Γυναικεία Επιχειρηματικότητα (εγκρίθηκαν 15 προτ. από 19), Νεανική Επιχειρηματικότητα (εγκρίθηκαν 25 προτασ. από τις 30) και Πρόγραμμα για Εμπορικές επιχειρησ. εγκρίθηκαν 27 προτασ. από 48).
Επίσης παρουσίασε αναλυτικά το πρόγραμμα “Ενίσχυση Ανταγωνιστικότητας Πολύ Μικρών Επιχειρήσεων Παροχής Υπηρεσιών” Δράση 2.11.2 ενώ αναφέρθηκε στο ταμείο Εγγυοδοσίας Α.Ε. και στο Δ ΚΠΣ και τα κονδύλια που πρόκειται να ενταχθούν σε αυτό.
“Η βελτίωση της ανταγωνιστικότητας των επιχειρήσεων είναι μονόδρομος για την αύξηση της επιχειρηματικότητας στην Ελλάδα. Δεν υπάρχουν ανταγωνιστικές χώρες αλλά ανταγωνιστικές οικονομίες. Για αυτό χρειάζεται η τόνωση της ανταγωνιστικότητας των Μ.Μ.Ε. της εγχώριας αγοράς” δήλωσε κλείνοντας την ομιλία του ο κ. Ευσταθόπουλος.
Στην εκδήλωση παρευρέθησαν επίσης ο Νομάρχης Κέρκυρας, κ. Γ. Μαχειμάρης, Δήμαρχοι, ο Πρόεδρος και τα Μέλη του Δ.Σ. του Εμπορικού Επιμελητηρίου, ο Πρόεδρος Συνδέσμου Ταξιδιωτικών Πρακτόρων Κερκ/ρας, Εκπρόσωποι Φορέων, κ.ά.
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Πολιτιστικό Φεστιβάλ Πουλάτων 2024 [26.07.2024]
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)