Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Προκήρυξη διαγωνισμού για τη χορήγηση υποτροφιών από κληροδότημα Αλιβιζάτου
Η Ακαδημία Αθηνών, προκηρύσσει διαγωνισμό για τη χορήγηση δέκα (10) υποτροφιών επιμορφώσεως, από τα έσοδα του κληροδοτήματος Αμίλκα Αλιβιζάτου.
Από τις ανωτέρω υποτροφίες, πέντε (5) θα δοθούν στον κλάδο της Θεολογίας και πέντε (5) στον κλάδο της Φιλοσοφίας.Οι όροι απονομής των υποτροφιών είναι οι ακόλουθοι:
1. Σκοπός της υποτροφίας είναι η επιμόρφωση των υποτρόφων σε αναγνωρισμένο Πανεπιστήμιο του εσωτερικού ή του εξωτερικού (Ευρώπης ή Β. Αμερικής).
2. Δεκτοί στο διαγωνισμό γίνονται:
α) για τον κλάδο της Θεολογίας πτυχιούχοι Θεολογικής Σχολής Ελληνικού Πανεπιστημίου β) Για τον κλάδο της Φιλοσοφίας πτυχιούχοι Φιλοσοφικής Σχολής ή Φιλοσοφικού τμήματος Ελληνικού Πανεπιστημίου. Όλοι οι υποψήφιοι πρέπει να έχουν βαθμό πτυχίου τουλάχιστον «λίαν καλώς» και να μην έχουν υπερβεί το 36ο έτος της ηλικίας τους.
3. Οι υποτροφίες χορηγούνται για το ακαδημαϊκό έτος 2005 – 2006 και η διάρκεια τους είναι διετής.
4. Το ποσόν κάθε υποτροφίας ανέρχεται σε τριακόσια πενήντα (350,00) ευρώ το μήνα για τις υποτροφίες εσωτερικού, και σε χίλια (1.000,00) ευρώ το μήνα για τις υποτροφίες εξωτερικού.
5. Στον καθένα από τους δύο (2) κλάδους, οι υποτροφίες θα δοθούν σε υποψήφιους (άνδρες ή γυναίκες) καταγομένους από τις περιοχές α) Κυκλάδων και κατά προτίμηση από τη Μεσσαριά της Κύθνου β) Δωδεκανήσου και κατά προτίμηση από την Πόθια της Καλύμνου και γ) Επτανήσου και κατά προτίμηση από το Ληξούρι και την Ανωγή Κεφαλληνίας κατ’ αναλογία 1,2 και 2 αντιστοίχως.
6. Οι υποψήφιοι θα εξεταστούν γραπτώς στα ακόλουθα μαθήματα:
Α) Για τον κλάδο της Θεολογίας:
1) Δογματική και 2) Εκκλησιαστική Ιστορία.
Β) Για τον κλάδο της Φιλοσοφίας:
1) Φιλοσοφία και 2) Ιστορία της Φιλοσοφίας.
Οι υποψήφιοι υπότροφοι, οι επιθυμούντες να μεταβούν στο εξωτερικό, θα εξεταστούν επίσης υποχρεωτικώς, γραπτώς και προφορικώς, σε μια από τις τέσσερις ξένες γλώσσες: Αγγλική, Γαλλική, Γερμανική ή Ιταλική, αναλόγως της χώρας στην οποία θα δηλώσουν ότι επιθυμούν να μεταβούν, προαιρετικά δε, με αίτησή τους, και σε περισσότερες των γλωσσών τούτων. Η επιτυχία σε μια από τις ανωτέρω τέσσερις ξένες γλώσσες αποτελεί απαραίτητη προϋπόθεση για τη συμμετοχή των υποψηφίων στις εξετάσεις των λοιπών μαθημάτων.
Ο διαγωνισμός θα διεξαχθεί στην Αθήνα στα Γραφεία του Μεγάρου της Ακαδημίας Αθηνών (οδός Πανεπιστημίου 28) ενώπιον της αρμόδιας Επιτροπής.
Ημέρα ενάρξεως του διαγωνισμού ορίζεται η 13η Απριλίου 2005 και ώρα 10η πρωινή.
Αιτήσεις συμμετοχής στο διαγωνισμό γίνονται δεκτές μέχρι και την 28η Μαρτίου 2005 συνοδευόμενες από τα κατά νόμο δικαιολογητικά.
Περισσότερες πληροφορίες παρέχονται καθημερινά στα Γραφεία της Ακαδημίας Αθηνών (οδός Πανεπιστημίου 28, αρμόδια κα. Χριστίνα Παραλαίμου, τηλ. 210 – 3600207, 210-3600209) καθώς και στην ιστοσελίδα της Ακαδημίας Αθηνών : www.academyofathens.gr .
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Πολιτιστικό Φεστιβάλ Πουλάτων 2024 [26.07.2024]
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)