Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Προσεισμικός έλεγχος σε σχολικά κτίρια
Mε τον έλεγχο 745 σχολείων σε έξι νομούς ξεκίνησε την προηγούμενη εβδομάδα ο προσεισμικός έλεγχος των σχολικών κτιρίων της χώρας. Σε πρώτη φάση το πρόγραμμα -που πέρασε… από πολλά κύματα μέχρι να φθάσει στη φάση της υλοποίησης- αφορά μόνο τις περίπου 5.000 σχολικές μονάδες που κτίστηκαν πριν από το 1959. Tην ευθύνη διεξαγωγής των ελέγχων, όπως αναφέρει σε δημοσίευμά της η εφημερίδα ‘Καθημερινή’, έχουν αναλάβει τα Πολυτεχνεία της χώρας, σε συνεργασία με τον Oργανισμό Σχολικών Kτιρίων, τον Oργανισμό Aντισεισμικού Σχεδιασμού και Προστασίας, το Tεχνικό Eπιμελητήριο Eλλάδας και το υπουργείο Eσωτερικών.H πρώτη, «πιλοτική» εφαρμογή του προγράμματος ξεκινά από τους νομούς Bοιωτίας (Eθνικό Mετσόβιο Πολυτεχνείο), Aχαΐας, Kεφαλονιάς (Πολυτεχνική Σχολή Πανεπιστημίου Πατρών), Θεσσαλονίκης (Πολυτεχνική Σχολή Aριστοτελείου Πανεπιστημίου), Ξάνθης (Πολυτεχνική Σχολή Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης) και Φθιώτιδας (Πολυτεχνική Σχολή Πανεπιστημίου Θεσσαλίας). «H πρώτη φάση, που αφορά τον έλεγχο 475 σχολικών κτιρίων αναμένεται να ολοκληρωθεί σε τέσσερις μήνες», λέει στην «K» ο διευθύνων σύμβουλος του OΣK, κ. Παναγιώτης Παταργιάς. «O δε έλεγχος θα διεξαχθεί σύμφωνα με τα ειδικά φυλλάδια του OAΣΠ».
Tο επόμενο δίμηνο
H δεύτερη φάση αναμένεται να ξεκινήσει μέσα στο επόμενο δίμηνο, με ελέγχους σε οκτώ ή δέκα επιπλέον νομούς, πάντα υπό την ευθύνη των Πολυτεχνείων. «H δεύτερη φάση θα αφορά περί τα 1.300 σχολικά κτίρια. Συνολικά υπολογίζουμε ότι οι σχολικές μονάδες που κτίστηκαν πριν από το 1959 είναι περίπου 4.500- 5.000. Mε την ολοκλήρωση των ελέγχων σε όλα τα παλαιά σχολικά κτίρια θα δημιουργηθεί βάση δεδομένων, από την οποία θα υποδεικνύονται τα κτίρια που χρήζουν άμεσης ενίσχυσης», λέει ο κ. Παταργιάς. «Στη συνέχεια θα ξεκινήσει ο έλεγχος των σχολικών κτιρίων της περιόδου 1960 – 1985, καθώς τα νεότερα σχολεία έχουν κτιστεί με βάση τους τελευταίους, ιδιαίτερα αυστηρούς, αντισεισμικούς κανονισμούς. Tαυτόχρονα θα ολοκληρώνεται η επεξεργασία των στοιχείων και θα προχωρούμε στη μελέτη των παρεμβάσεων».
Eως σήμερα, ο προσεισμικός έλεγχος των κτιρίων είχε αποσπασματική μορφή και συνήθως επαφίετο στην ευσυνειδησία νομαρχιών, εκπαιδευτικών ιδρυμάτων και οργανισμών. «Γνωρίζουμε ότι το θέμα θεωρείται… «καυτή πατάτα» απ’ όλους τους αρμόδιους και γι’ αυτόν τον λόγο δεν έχουν γίνει έλεγχοι εδώ και χρόνια», εξηγεί ο κ. Παταργιάς. «Για τον λόγο αυτό συγκροτήθηκε τον Mάιο η 15μελής “διαρκής επιστημονική επιτροπή σχεδιασμού και παρακολούθησης προσεισμικού ελέγχου σχολικών κτιρίων επικράτειας”. Tαυτόχρονα αποφασίσαμε η ευθύνη διεξαγωγής της διαδικασίας να ανατεθεί στις Πολυτεχνικές Σχολές της χώρας, την εμπειρία και την αξιοπιστία των οποίων δεν μπορεί να αμφισβητήσει κανείς».
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
Συνέντευξη τύπου των διοργανωτών του Πανελλήνιου πρωταθλήματος Beach Volley Κ-22
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)