Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Προσεχώς …ΠΟΛΙΟΡΚΙΑ
Με τις τηλεοπτικές μεταφορές της καθημερινής πραγματικότητας (τα γνωστά reality shows), ο απλός κόσμος ικανοποίησε την ανάγκη του για ενεργή και άμεση συμμετοχή στην λήψη αποφάσεων (όπως στην αρχαία Αθηναϊκή δημοκρατία και σε αντίθεση με το αντιπροσωπευτικό σύστημα της σημερινής δημοκρατίας) με την απλή αποστολή σύντομων γραπτών μηνυμάτων (sms). Προχωρώντας λίγο παραπέρα, όταν για κάποιους λόγους η διάθεση ενός λαού εμφανίζει σημεία εξάντλησης, η ασυγκράτητη ορμή του όχλου ζητεί έδαφος να ξεσπάσει και ίσως αυτό να είναι περισσότερο υγιές απ’ ότι φανταζόμαστε και σίγουρα πιο αγχολυτικό από χάπια και επισκέψεις σε ψυχολόγο.
Αναλογιζόμενοι την τάση κατάργησης της δυναμικής αντίδρασης στις καταστρατηγήσεις που υφίστανται τα ανθρώπινα δικαιώματα, είτε αυτά αφορούν την ικανοποίηση βασικών αναγκών σε ένα φτωχό κράτος του Τρίτου κόσμου είτε αυτονόητες παροχές στους πολίτες ενός ανεπτυγμένου κράτους της Δύσης, φαινόμενα διαχρονικά αλλά που κάποτε πρέπει να αντιμετωπίσουμε αποφασιστικά, πόσοι από εσάς θα θέλατε να σας δοθεί η ευκαιρία να προπηλακίσετε “ζωντανά” τους υπεύθυνους για το κατάντημα αυτού του τόπου, συνδυάζοντας ταυτόχρονα μια αναδρομή εκπαιδευτικού χαρακτήρα στο ιστορικό παρελθόν;
Και ιδού η ιδέα, παράλογα λογική μες την λογικά παράλογη πραγματικότητά μας:
Με μια διαδικασία ψηφοφορίας ή καλύτερα οστρακισμό (τόσα μπάζα από οικοδομές διαθέτουμε, να μην τα αξιοποιήσουμε;) μια ομάδα από τους λιγότερο συμπαθείς συμπολίτες μας, ας μείνουμε στο νομό μας, θα επιλεγόταν να παραμείνει στην παλαιότερη πρωτεύουσα της νήσου, το κάστρο του Αγίου Γεωργίου, στο οποίο και θα τελούσαν υπό …πολιορκία!
Με αυτό τον τρόπο θα εκφραζόταν η γνήσια θέληση του λαού, παρακάμπτοντας το γραφειοκρατικό θηρίο και τις βαρετές πλέον μάχες εντυπώσεων της πολιτικής ενώ θα εξασφαλιζόταν και η συμμετοχή της πλειοψηφίας του πληθυσμού για να αντιμετωπιστεί η αποχή από τα κοινά, ένα από τα μείζονα προβλήματα των σύγχρονων δημοκρατικών κρατών.
Η ταυτόχρονη τουριστική προβολή του νησιού με διάσπαρτα διαλείμματα κατά τη διάρκεια της εκπομπής – όλο το 24ωρο από το Διαδίκτυο (αγαπητό mykefalonia ζητώ μόνο 70% για τα δικαιώματα, νομίζω είναι εξαιρετικά συμφέρουσα η προσφορά) καθώς και τα έσοδα για τους συμμετέχοντες δήμους, ανήκουν στα θετικά σημεία της αναβίωσης του ιστορικού μνημείου. Αλλωστε το Κάστρο στέκει εκεί, αγέρωχο μα ανεκμετάλλευτο (οι Γάλλοι το Fort Boyard το έκαναν παιχνίδι, εμείς γιατί όχι;).
Έπειτα υπάρχουν άνθρωποι που ευχαρίστως όλοι μας θα θέλαμε να βασανίσουμε μετά από μια επιτυχή εκπόρθηση (ώστε να τιμωρηθούν για την επιθυμία τους να μας λούσουν με ζεματιστό λάδι την ώρα που προσεγγίζουμε τα τείχη με τους πολιορκητικούς πύργους). Εμείς επειδή πιστεύουμε ότι όσα χρόνια κυβερνούσαν τούτη τη σκούνα την έριξαν πολλές φορές σε ύφαλο κι αυτοί γιατί δεν πρόλαβαν να κάνουν όσα λεφτά ήθελαν πάνω στις πλάτες μας.
Ο σαρκασμός κι η σάτιρα μόνα όπλα εναντίον του εμπαιγμού στην καθημερινότητά μου
NOSTOS 14-11-05
Αποκλειστικά από το www.mykefalonia.com