Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
«Προσπάθησε να γίνεις αφεντικό».
…ένα μεγάλο κοινωνικό πρόβλημα.
Δεν ξέρω πως να αρχίσω και πως να τελειώσω με αυτά που συμβαίνουν χρόνια τώρα. Το πρόβλημα είναι τεράστιο όπου έχει γενικευτεί σε ολόκληρο τον Ελληνικό χώρο αλλά και στο νησί μας γενικότερα. Μιλάμε για τις θεσούλες του δημοσίου που τόσο είναι ριζωμένο μέσα στα μυαλά κάθε οικογένειας. Θα ήθελα να βάλουμε τα πράγματα με τη σειρά τους. Οταν το παιδί σας η εσύ παλικάρι μου το αύριο σου, νομίζω ότι είναι καθορισμένο. Δηλαδή ο μισθός σου είναι καθορισμένος με αυτόν τον μισθό την σήμερον ημέρα που έχει γενικευτεί μια καταναλωτική κοινωνία με φοβερές απαιτήσεις, εσύ με αυτό το μισθουλακι μπορείς να ζήσεις οικογένεια;Είμαι σίγουρος ότι δεν μπορείς να αντεπεξέλθεις. Τι κάνουμε τώρα; Πρέπει να βάλεις και το έτερον ήμισυ σου (την γυναίκα σου) να εργασθεί. Από την στιγμή που θα πραγματοποιήσεις την σκέψη σου και η γυναίκα σου φύγει από το σπίτι σου για μένα η οικογένεια σου έχει διαλυθεί. Δεν έχεις οικογένεια. Χάνεις και την προσωπικότητα σου.
Τώρα μέσα στο σπίτι δεν ξέρω ποιο είναι το αφεντικό; Και καμία φορά ψάχνουμε. Δεν σταματάμε έως εδώ. Τα παιδία σου που θα τα αφήσουμε; σε ποιους θα τα εμπιστευτούμε; για να πάρουν την κατάλληλη αγωγή για να παραδώσουμε σε μια κοινωνία που αυτά μας αντιπροσωπεύουν την προσωπικότητα μας. Μήπως ποντάρεις σε μια μάνα και σε έναν πατέρα που τόσο έχουν στην ζωή κουραστεί για να σου αφήσουν αυτά που θα βρεις. Για να σου κάνουν και τον παιδαγωγό στο τέλος; Αυτοί χρειάζονται βοήθεια και πρέπει να ξεκουραστούν. Όχι άλλα βάρη, δεν μπορούν να τα
σηκώσουν.
Φίλε μου εάν θέλεις να γίνεις άντρας με πυγμή και να προβάλεις
προσωπικότητα και να γίνεις το στήριγμα της οικογένειας σου. Προσπάθησε να γίνεις αφεντικό με το δικό σου προσωπικό και όχι να γίνεις υπάλληλος όλων εμάς. Εκτός εάν έχεις κάτι αντιληφθεί δηλαδή οι θεσούλες αυτές σου δίνουν και την ευκαιρία κατά την γνώμη μου να γίνεις και επιχειρηματίας χωρίς μεγάλες σκοτούρες και που ο νόμος του πόθεν αισχης έχει πάει κάτω από το τραπέζι. Όλα αυτά ξεπεράσθηκαν;
Με τι είδους προσωπικότητα μπορείς να κυκλοφορείς όταν έχεις φτιάξει ένα φουσκωμένο πορτοφόλι χωρίς ιδρώτα και αγωνία; Οι καιροί άλλαξαν και δεν μπορούμε να κρυφτούμε εύκολα, γιαυτο πρέπει να αλλάξουμε νοοτροπία. Να γίνεις επιχειρηματίας σοβαρός. Να μην χαϊδεύεις τα αυτάκια μερικών που δεν πρόσφεραν καθόλου ανάπτυξη σε αυτό το πανέμορφο νησί με τόσα προσόντα που του χάρισε η φύση. Όπου σιγά σιγά φεύγει από δικά μας χέρια. Και είναι μεγάλη ντροπή για όλους εμάς.
Φέρουμε ευθύνες μεγάλες όλοι μας όπου σε αυτόν τον τόπο δεν έγινε ανάπτυξη για να μπορέσουν τα παιδιά μας να πετύχουν τους στόχους τους.
Στυλιανός Κυριακάτος
www.kyriakatos.com
www.kyriakatos-nurseries.gr
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)