Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
"Προσωπογραφίες και Συνθέσεις" από το Κοργιαλένιο
Κυκλοφόρησε από το Κοργιαλένιο Μουσείο Κεφαλληνίας το λεύκωμα με τίτλο: “Προσωπογραφίες και Συνθέσεις”.
Εκατό προσωπογραφίες σημαντικών προσωπικοτήτων της Κεφαλονιάς του 17ου και 18ου κυρίως αιώνα συγκεντρώνει ο τόμος «Προσωπογραφίες και συνθέσεις (17ος – 20ός αιώνας)» του Κοργιαλένειου Ιστορικού και Λαογραφικού Μουσείου Αργοστολίου.
Τα έργα φιλοτέχνησαν σημαντικοί ζωγράφοι της εποχής, όπως οι Μηνιάτης, Καντούνης, Ξυδιάς, Προσελάντης, Αβλιχος, Βικάτος, Παρθένης, Γερανιώτης, Τσαρούχης και άλλοι.Οι δημιουργοί ζωγράφισαν πολιτικούς, στρατιωτικούς, νομικούς, συνθέτες, εμπόρους, ηθοποιούς, δασκάλους, ιατρούς, εξέχουσες φυιογνωμίες της Κεφαλονιάς όλοι τους. Αυτό που εντυπωσιάζει στη συλλογή είναι ότι στον καμβά αποτυπώνονται τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά της προσωπικότητάς τους. Ως μοντέλα στήθηκαν οι οικογένειες Αννίνου, Βαλιάνου, ο συνθέτης Διονύσιος Λαυράγκας, ο Ιωάννης Μεταξάς, η ηθοποιός Μαρία Βαλσαμάκη κ.ά.
Ενα μεγάλο μέρος του δημοσιευμένου καλλιτεχνικού θησαυρού που προβάλλει το λεύκωμα βρίσκεται στο Κοργιαλένειο Ιστορικό και Λαογραφικό Μουσείο.
Στόχος της έκδοσης αποτελεί η προβολή της ειδικής πολιτιστικής ταυτότητας της Επτανήσου και γενικότερα ολόκληρης της χώρας.
Ο συγγραφέας του εντυπωσιακού λευκώματος, ο εικαστικός και θεωρητικός της τέχνης Κώστας Ευαγγελάτος, αναφέρει: «Ο αισθητικός σχολιασμός των προσωπογραφιών συνοδεύεται από χαρακτηριστικά ιστορικά στοιχεία και αναφορές σχετικές με την προσωπικότητα του εικονιζόμενου, για τον δημιουργό καλλιτέχνη και άλλες συναφείς πληροφορίες για τη φιλοτέχνηση του έργου».
Το λεύκωμα, που βρίσκεται στη διάθεση των φιλότεχνων από το Κοργιαλένειο Ιστορικό και Λαογραφικό Μουσείο Αργοστολίου (στην τιμή των 50 ευρώ), ολοκληρώνει κατά κάποιον τρόπο σφαιρικότερα την παρουσίαση της τέχνης που άνθησε τους περασμένους αιώνες στην Κεφαλονιά.
Την έκδοση προλογίζει ο μητροπολίτης Κεφαλληνίας Σπυρίδων, ο καθηγητής Πανεπιστημίου Γεώργιος Ν. Μοσχόπουλος, ο οποίος έχει και την επιστημονική επιμέλεια.
Στο τέλος της μελέτης παρατίθενται ενδιαφέροντα βιογραφικά σχόλια των εικονιζόμενων προσωπικοτήτων, που συνέταξαν ο Ηλίας Τουμασάτος, διευθυντής της Κοργιαλενείου Βιβλιοθήκης, και ο καθηγητής Λάμπρος Σιμάτος.
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)