Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Πρόγραμμα εορτασμού λήξης του Δευτέρου Παγκοσμίου Πολέμου.
Η Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση Κεφαλληνίας και Ιθάκης με Δελτίο Τύπου ανακοίνωσε το πρόγραμμα εορτασμού για την ημέρα λήξης του Δευτέρου Παγκοσμίου Πολέμου. Συγκεκριμένα:Σύμφωνα με το υπ΄ αριθ. 18788/11-04-06 έγγραφο του Υφυπουργού Εσωτερικών Δημόσιας Διοίκησης και Αποκέντρωσης κ. Αθανάσιου Νάκου, η 9η Μαΐου ημέρα λήξης του Δευτέρου Παγκοσμίου Πολέμου, θα εορταστεί ως ημέρα Πανελλαδικού Εορτασμού των Εθνικών Αγώνων και της Εθνικής Αντίστασης κατά του ναζισμού και του φασισμού, για την έμπρακτη απόδοση της οφειλόμενης από το έθνος τιμής προς τους πολεμιστές, τους αγωνιστές, τους νεκρούς και τα θύματα του ιερού αγώνα και της Εθνικής Αντίστασης 1941-1944 του Ελληνικού Λαού εναντίον των εχθρικών στρατευμάτων κατοχής.
Κατά το φετινό εορτασμό που θα γίνει την Τρίτη 9 Μαΐου 2006 σε ολόκληρη τη χώρα, το σχετικό πρόγραμμα θα περιλαμβάνει:
1.Γενικό σημαιοστολισμό σε ολόκληρο το νομό από την ογδόη πρωινή ώρα μέχρι τη δύση του ηλίου, την ημέρα της εορτής.
2.Τέλεση δοξολογίας στις 11:00 π.μ., στον Ιερό Ναό του Αγίου Χριστοφόρου στα Φάρσα, χοροστατούντος του Σεβασμιότατου Μητροπολίτου Κεφαλληνίας κ.κ. Σπυρίδωνα. Αμέσως μετά τη δοξολογία θα εκφωνηθεί ο πανηγυρικός της ημέρας.
3.Κατάθεση στεφάνων στο μνημείο των Πεσόντων στις Βινάριες. Εκ μέρους της Εθνικής Αντίστασης στεφάνι θα καταθέσουν εκπρόσωποι όλων των αντιστασιακών και λοιπών οργανώσεων, που έλαβαν μέρος ενεργά στον Αγώνα και την Αντίσταση κατά των δυνάμεων κατοχής.
4.Φωταγώγηση των δημοσίων, δημοτικών και κοινοτικών καταστημάτων του Νομού, καθώς και των καταστημάτων των ΝΠΔΔ και των τραπεζών, από τη δύση του ηλίου της ημέρας της 9ης Μαΐου μέχρι τις πρωινές ώρες της επομένης.
Τα της ιεροτελεστίας παρακαλείται να ρυθμίσει η Ιερά Μητρόπολις Κεφ/νίας κα τα της τάξεως η Αστυνομική Δ/νση Κεφ/νίας.
Τελετάρχης ορίζεται ο Δ/ντής του Δημοτικού Γηροκομείου κ. Διονύσιος Ραζής στον οποίο δηλώνονται οι συμμετοχές στη κατάθεση στεφάνων στα τηλέφωνα 24282 και 22035 έως το βράδυ της 8ης Μαΐου.
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
Συνέντευξη τύπου των διοργανωτών του Πανελλήνιου πρωταθλήματος Beach Volley Κ-22
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)