Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Πρόγραμμα εορτασμού της εθνικής επετείου της 25ης Μαρτίου 1821 στο Αργοστόλι
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
ΕΟΡΤΑΣΜΟΥ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΠΕΤΕΙΟΥ ΤΗΣ
25ΗΣ ΜΑΡΤΙΟΥ 1821 στην πόλη του Αργοστολίου.
Ο εορτασμός της ‘‘25ης Μαρτίου 1821’’ είναι τριήμερος. Αρχίζει την ογδόη πρωινή της 23ης και λήγει με την δύση του ηλίου της 25ης Μαρτίου 2005. ΤΕΤΑΡΤΗ 23η ΜΑΡΤΙΟΥ 2005
Ώρα 7.00μμ.: Ο Σύνδεσμος Φιλολόγων Κεφαλονιάς & Ιθάκης θα τιμήσει την εθνική επέτειο της 25ης Μαρτίου 1821, με την εκδήλωση που διοργανώνει στην Κοργιαλένειο Βιβλιοθήκη με θέμα: «Το ’21 από το Λόγο και την Πράξη των Δημιουργών του». Ομιλητής θα είναι ο κ. Αριστομένης Γεωργάτος, Φιλόλογος, Λυκειάρχης. Η εκδήλωση θα πλαισιώνεται από μουσικό επετειακό πρόγραμμα.
ΠΕΜΠΤΗ 24η ΜΑΡΤΙΟΥ 2005
Ώρα 10.30πμ.: Επιμνημόσυνη Δέηση και κατάθεση στεφάνων παρουσία των Αρχών από τα σχολεία Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης στο Μνημείο Κων/νου Μεταξά, Κεφαλονίτη Αγωνιστή του 1821 στο Νεκροταφείο Αργοστολίου.
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 25η ΜΑΡΤΙΟΥ 2005
Ώρα 07.30πμ.: Θα σημάνουν χαρμόσυνα οι καμπάνες όλων των Ιερών Ναών Αργοστολίου.
Ώρα 08.00πμ.: Έπαρση της Σημαίας.
Ώρα 11.00πμ.: Επίσημη Δοξολογία στον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό Ευαγγελιστρίας, χοροστατούντος του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Κεφαλληνίας κ.κ. Σπυρίδωνα και ακολούθως εκφώνηση του πανηγυρικού της Ημέρας.
Ώρα 11.30πμ.: Επιμνημόσυνη Δέηση κα κατάθεση στεφάνων στο Ηρώο των Πεσόντων από τις Πολιτικές και Στρατιωτικές Αρχές, τα Θύματα Πολέμου και τους εκπροσώπους όλων των παραρτημάτων των αναγνωρισμένων Αντιστασιακών Οργανώσεων, Πολιτικά Κόμματα και φορείς του Νομού.
Ώρα 12.00.: Παρέλαση Αναπήρων Πολέμου, Αγωνιστών Εθνικής Αντίστασης, σπουδαστών ΑΕΝ, Τ.Ε.Ι., μαθητών Δημοτικών – Γυμνασίων – Λυκείων, Λυκείου Ελληνίδων, Προσκόπων – Οδηγών και λοιπών φορέων, προ των επισήμων με την συμμετοχή της Φιλαρμονικής Σχολής Κεφαλληνίας, στη κεντρική πλατεία της πόλης.
Θα ακολουθήσει η καθιερωμένη δεξίωση στην αίθουσα συνεδριάσεων της Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης.
Ώρα 6.41μμ.: Υποστολή της Σημαίας.
Στις παραπάνω εκδηλώσεις παρακαλούνται να παραστούν ο Ιερός Κλήρος και οι πάγιοι αποδέκτες προγραμμάτων επισήμων εορτών και εκδηλώσεων και όλοι οι κάτοικοι της πόλης του Αργοστολίου και του Νομού.
Τα της Ιεροτελεστίας παρακαλείται να ρυθμίσει η Ιερά Μητρόπολη Κεφαλληνίας, τα της τάξης η Αστυνομική Διεύθυνση Κεφαλληνίας.
Το γενικό πρόσταγμα της παρέλασης θα έχει ο προϊστάμενος του γραφείου Φυσικής Αγωγής κ. Νίκος Αγγελόπουλος με αναπληρωτή του τον κ. Κακουράτο Περικλή.
Τελετάρχης ορίζεται ο Διευθυντής του Δημοτικού Γηροκομείου Αργοστολίου κ. Διονύσιος Ραζής, στον οποίο πρέπει να δηλωθούν συμμετοχές για την κατάθεση στεφάνων μέχρι τις 24/3/2005 και στα τηλέφωνα 26710 – 24282, 22035.
Ο ΝΟΜΑΡΧΗΣ
ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ ΛΕΥΚΑΔΙΤΗΣ
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Πολιτιστικό Φεστιβάλ Πουλάτων 2024 [26.07.2024]
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)