Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Πρόεδρος ΤΕΙ: «Θα λειτουργήσουν όλα τα Τμήματα».
Όπως έχει αποφασίσει η Διοικούσα Επιτροπή του ΤΕΙ Ιονίων Νήσων και το έχει ανακοινώσει σε παλαιότερο Δελτίο Τύπου, προχωράει στις παρακάτω μεταβολές των Τμημάτων του Ιδρύματος: Ή Διοίκηση του Ιδρύματος με την βοήθεια του Υπουργείου Παιδείας και την συμπαράσταση των Τοπικών Κοινωνιών έχει φροντίσει αφενός για την δημιουργία δύο (2) επιπλέον δυναμικών Τμημάτων, ένα στη Ζάκυνθο με αντικείμενο τη « Συντήρηση έργων Πολιτισμικής Κληρονομιάς» και ενός δευτέρου στη Λευκάδα με αντικείμενο τη « Τεχνολογία Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών», τα οποία είναι πρώτα στις προτιμήσεις των σπουδαστών και στη ζήτηση των αποφοίτων από την αγορά εργασίας, αφετέρου έχει προχωρήσει στη διαδικασία διεύρυνσης του περιεχομένου σπουδών για τα υπάρχοντα Τμήματα Βιολογικής Γεωργίας και Δημοσίων Σχέσεων και Επικοινωνίας στο Αργοστόλι, τα Τμήματα Διοίκησης Επιχειρήσεων και Τεχνολογίας Ήχου και Μουσικών Οργάνων στο Ληξούρι και για το Τμήμα Οικολογίας και Περιβάλλοντος στη Ζάκυνθο.”Επιπλέον, μετά την έκδοση των αποτελεσμάτων των φετινών Πανελληνίων εξετάσεων, στα Τμήματα του ΤΕΙ Ιονίων Νήσων ο αριθμός των επιτυχόντων έχει ως ακολούθως:
1. Τμήμα Βιολογικής Γεωργίας – Αργοστόλι Κεφαλληνίας: 18 επιτυχόντες.
2. Τμήμα Δημοσίων Σχέσεων & Επικοινωνίας – Αργοστόλι Κεφαλληνίας; 32 επιτυχόντες
3 Τμήμα Τεχνολογίας Ήχου & Μουσικών Οργάνων – Ληξούρι Κεφαλληνίας: 57 επιτυχόντες
4. Τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων – Ληξούρι Κεφαλληνίας; 43 επιτυχόντες
5. Τμήμα Οικολογίας & Περιβάλλοντος – Ζάκυνθος; 27 επιτυχόντες
6. Τμήμα Εφαρμογών Πληροφορικής στη Διοίκηση και την Οικονομία -Λευκάδα: 76 επιτυχόντες
Η Διοίκηση του ΤΕΙ δηλώνει ότι με βάση τους ανωτέρω αριθμούς επιτυχόντων θα λειτουργήσουν όλα τα Τμήματα του ιδρύματος. Είναι σίγουρο ότι με τα δύο νέα Τμήματα που θα δημιουργηθούν καθώς και με τις μετεξελίξεις των ήδη υπαρχόντων Τμημάτων, το ΤΕΙ, με υψηλού επιπέδου Τμήματα, θα προσελκύει ολοένα και μεγαλύτερο αριθμό σπουδαστών
Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΟΥ ΤΕΙ ΙΟΝΙΩΝ ΝΗΣΩΝ
ΔΡ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΚΑΛΚΑΝΗΣ
ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)