Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Πρώτο βήμα για την καταγραφή των υγροτόπων του Ιονίου
Ομάδα επιστημόνων της περιβαλλοντικής οργάνωσης WWF Ελλάς θα βρίσκεται το διάστημα 23 με 30 Απριλίου 2010 στα Ιόνια νησιά, όπου θα καταγράψει το σύνολο των υγροτόπων και θα αξιολογήσει την κατάστασή τους και το καθεστώς προστασίας τους.
Πρόκειται για τη συνέχεια μιας μεγάλης προσπάθειας καταγραφής των νησιωτικών υγροτόπων σε ολόκληρη τη χώρα, η οποία έχει ήδη ολοκληρωθεί για τα νησιά του Αιγαίου και την Κρήτη. Με το τέλος του Απριλίου λοιπόν, τα μικρά οικολογικά διαμάντια των Ιόνιων Νησιών, θα έχουν προστεθεί στην καταγραφή, εξασφαλίζοντας ουσιαστικά την «επιβίωσή» τους.Οι μικροί νησιωτικοί υγρότοποι, εξαιρετικά σημαντικοί για τη διατήρηση της βιοποικιλότητας και του υδάτινου δυναμικού των νησιών μας, παρέμεναν για δεκαετίες άγνωστοι. Αποτέλεσμα της άγνοιας αυτής ήταν η συνεχής υποβάθμισή τους, μέχρι και η «εξαφάνισή» τους από τον χάρτη.
Όχι όμως πια. Με την ολοκλήρωση της πρώτης φάσης καταγραφής τους που ξεκίνησε το 2004, το WWF Ελλάς έστειλε ήδη στις αρμόδιες υπηρεσίες Νομαρχιών και Περιφερειών της χώρας ένα CD με όλα τα απαραίτητα δεδομένα για την προστασία τους.
Πρόκειται ουσιαστικά για έναν ψηφιοποιημένο κατάλογο των 817 φυσικών και τεχνητών υγροτόπων που έχουν καταγραφεί σε 76 νησιά (ανά νομό/περιφέρεια), χάρτες με τις θέσεις και το περιβαλλοντικό καθεστώς προστασίας τους. Το CD περιλαμβάνει επίσης κι ένα τμήμα της γεωβάσης που έχει δημιουργηθεί για τις θέσεις, τα όρια και τις κατηγορίες των υγροτόπων.
Τώρα η βάση δεδομένων ολοκληρώνεται με τα νησιά του Ιονίου. Μέλη της επιστημονικής ομάδας του WWF Ελλάς, βρίσκονται ήδη σε Κεφαλλονιά, Ιθάκη, Ζάκυνθο και Λευκάδα, ενώ από την Κυριακή 25 Απριλίου, το οδοιπορικό θα συνεχιστεί στην Κέρκυρα. Σε όλα τα νησιά, θα υπάρξουν συναντήσεις με τοπικούς φορείς, περιβαλλοντικές οργανώσεις και κινήσεις πολιτών, σε μια προσπάθεια ενημέρωσης για τη σημασία της προστασίας των υγροτόπων. Στον παρακάτω πίνακα μπορείτε να δείτε το πλήρες πρόγραμμα, καθώς και τα τηλέφωνα των συνεργατών του WWF Ελλάς που θα είναι διαθέσιμοι για συνεντεύξεις :
Καλούστ Παραγκαμιάν – 6970020190
Πληροφορίες προς συντάκτες:
Δείτε περισσότερα για την εξέλιξη του προγράμματος των νησιωτικών υγροτόπων αλλά και της δουλειάς του WWF Ελλάς στο πεδίο, στο blog: http://wwfaction.wordpress.com/
Περισσότερες πληροφορίες:
Ιάσονας Κάντας, Συνεργάτης Επικοινωνίας WWF Ελλάς, τηλ: 210 33 14 893, i.kantas@wwf.gr
Καλούστ Παραγκαμιάν, Υπεύθυνος Προγράμματος Νησιωτικών Υγροτόπων WWF Ελλάς, τηλ: 6970020190, k.paragamian@wwf.gr
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Πολιτιστικό Φεστιβάλ Πουλάτων 2024 [26.07.2024]
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)