Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Π. Αλεβιζάτος: Χαιρετισμός για την τελετή αποφοίτησης του ΤΕΙ
Χαιρετισμό απηύθυνε ο Βουλευτής του Νομού μας κ. Πέτρος Αλιβιζάτος με αφορμή την ορκωμοσία των πρώτων αποφοίτων του τμήματος Τεχνολογίας Ήχου και Μουσικών Οργάνων του Τ.Ε.Ι. Ιονίων Νήσων.«Κύριε Πρόεδρε,
σας ευχαριστώ πολύ καταρχήν για την τιμητική πρόσκληση να παρευρίσκομαι στην τελετή αποφοίτησης των πρώτων αποφοίτων του τμήματος τεχνολογίας ήχου και μουσικών οργάνων του Τ.Ε.Ι. Ιονίων Νήσων.
Δυστυχώς όμως δεν είναι εφικτό να είμαι κοντά σας, λόγω της παρουσίας μου στο εξωτερικό, σε αποστολή της Επιτροπής Εξωτερικών και Αμυνας της Βουλής.
Θα ήθελα όμως να τονίσω, άντα μια τελετή αποφοίτησης αποτελεί ένα σημαντικό γεγονός , τόσο για τους αποφοίτους, όσο και για την εκπαιδευτική κοινότητα.
Για τους απόφοιτους, σηματοδοτεί την αφετηρία μιας νέας πορείας της ζωής τους, περισσότερο δημιουργικής.
Σηματοδοτεί την είσοδο τους στην αγορά εργασίας, στην εποχή της δημιουργίας και της επαγγελματικής σταδιοδρομίας.
Αλλά και για τους εκπαιδευτικούς αυτή η τελετή αποτελεί τη δικαίωση της προσπάθειας τους να μεταλαμπαδεύσουν τη γνώση τους στη νέα γενιά, στους σπουδαστές τους.
Και είμαι βέβαιος ότι αποτελεί μεγάλη δικαίωση οι σπουδαστές σου να φτάνουν στο τέλος της εκπαιδευτικής τους διαδρομής, γνωρίζοντας ότι έχεις συμβάλλει καθοριστικά στην δημιουργική αυτή πορεία .
Ευθύνη δική μας, είναι να διασφαλίζουμε τις κατάλληλες συνθήκες και στις δύο πλευρές , προκειμένου να διασφαλίσουμε την χωρίς προβλήματα λειτουργία των τμημάτων που ήδη λειτουργούν, αλλά και την ενίσχυση του ΤΕΙ μας με νέα τμήματα και περισσότερους σπουδαστές, σε νέα γνωστικά αντικείμενα, που θα προσελκύουν αφενός το ενδιαφέρον των νέων σπουδαστών και αφετέρου θα είναι συνδεδεμένα με τις ανάγκες της αγοράς εργασίας.
Για την κυβέρνηση αλλά και όλους τους φορείς του Νομού, η σωστή λειτουργία τμημάτων του ΤΕΙ Ιονίων Νήσων αποτελεί ζήτημα πρώτης προτεραιότητας.
Κλείνοντας κύριε Πρόεδρε, θα ήθελα να μεταφέρετε στους αποφοίτους τις ευχές μου για καλή και επιτυχημένη σταδιοδρομία».
Φιλικά,
Πέτρος Αλιβιζάτος
Βουλευτής Κεφαλληνίας & Ιθάκης
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Πολιτιστικό Φεστιβάλ Πουλάτων 2024 [26.07.2024]
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)