Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Π. Αλιβιζάτος: Το Υπουργείο Εσωτερικών στηρίζει τους Δήμους του Νομού.
Με απόφαση του Υφυπουργού Εσωτερικών Θ. Νάκου, δόθηκε στους Δήμους του Νομού και συγκεκριμένα στην ΤΕΔΚ Κεφαλονιάς και Ιθάκης, έκτακτη οικονομική επιχορήγηση ύψους 70 χιλ. € . Με τα χρήματα αυτά θα μπορέσει η ΤΕΔΚ να καταβάλλει το μερίδιο της ως μέτοχος που είναι, στην αύξηση του μετοχικού κεφαλαίου της Αναπτυξιακής Εταιρείας Κεφαλονιάς και Ιθάκης Α.Ε.Αν δεν προχωρούσε η κυβέρνηση στην έκτακτη αυτή ενίσχυση η ΤΕΔΚ δεν θα μπορούσε να χρηματοδοτήσει τη συμμετοχή της στην αύξηση του μετοχικού κεφαλαίου και να ολοκληρωθούν μέσω της Αναπτυξιακής Εταιρείας μια σειρά από αναπτυξιακά προγράμματα σε όλο το Νομό ( LEADER, Ολοκληρωμένα Προγράμματα Αγροτικού Χώρου, κλπ).
Μετά την εξέλιξη αυτή, ο Βουλευτής του Νομού Πέτρος Αλιβιζάτος έκανε την παρακάτω δήλωση:
« H κυβέρνηση και η πολιτική ηγεσία του Υπουργείου Εσωτερικών για μια ακόμη φορά αποδεικνύουν έμπρακτα το ενδιαφέρον τους για την ενίσχυση των ΟΤΑ του Νομού μας.
Χρηματοδοτούν μια σειράς τοπικών αναπτυξιακών έργων σε όλο το Νομό μέσα από το πρόγραμμα ΘΗΣΕΑΣ. Κατέβαλαν έκτακτη οικονομική ενίσχυση ύψους 1,5 εκ. € για την αντιμετώπιση των επιπτώσεων της κακοκαιρίας του περασμένου Ιανουαρίου. Προχώρησαν στην καταβολή αυξημένων πόρων για την πολιτική προστασία. Ακολούθησε η προχθεσινή απόφαση για την καταβολή της έκτακτης επιχορήγησης των 70 χιλ .€ για να μπορέσει να συμμετάσχει η ΤΕΔΚ στην αύξηση του μετοχικού κεφαλαίου της Αναπτυξιακής της εταιρείας και να μην μείνουν ανεκτέλεστα μια σειρά από αναπτυξιακά προγράμματα, το αποδεικνύουν.
Ποτέ άλλοτε τα προηγούμενα είκοσι χρόνια δεν υπήρξε κυβέρνηση που να στήριξε με τόσα μέσα και τόσους πόρους τους ΟΤΑ του Νομού μας, ανεξάρτητα από τον κομματικό χώρο από τον οποίο προέρχονται.
Για τη Νέα Διακυβέρνηση δεν υπάρχουν μπλε, πράσινοι και κόκκινοι Δήμοι.
Η κυβέρνηση της Νέας Δημοκρατίας αποδεικνύει στην πράξη ότι στηρίζει την Περιφέρεια και τους πολίτες.»
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)