Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Π. Αλιβιζάτος: Χαιρετισμός για την ένταξη της Προβλήτας Αργοστολίου στο ΠΕΠ
To κείμενο χαιρετισμού που απηύθυνε ο Βουλευτής του Νομού κ. Πέτρος Π. Αλιβιζάτος στην εκδήλωση που διοργάνωσε η Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση Κεφαλληνίας και Ιθάκης, με αφορμή την υπογραφή από τον Γ.Γ. ΠΙΝ κ. Σ. Βόσδου της ένταξης του έργου «Λιμενική Εγκατάσταση Κρουαζιεροπλοίων στο Λιμάνι Αργοστολίου» στο ΠΕΠ Ιονίων Νήσων.
«Κύριε Περιφερειάρχη Ιονίων Νήσων
Κύριε Νομάρχη
Κύριε Δήμαρχε
κυρίες και κύριοι
Λυπάμαι πολύ που δεν είναι δυνατόν να παρίσταμαι σήμερα σε μια τόσο σημαντική μέρα για την πόλη του Αργοστολίου αλλά και όλη την Κεφαλονιά.
Δυστυχώς τις ημέρες αυτές βρίσκομαι στο εξωτερικό, συμμετέχοντας σε αποστολή της Επιτροπής Εξωτερικών και Αμυνας της Βουλής.
Θα ήθελα όμως να εκμεταλλευθώ την καλοσύνη του κου Βόσδου και να σας απευθύνω κάποιες σκέψεις μου, με την ευκαιρία της υπογραφής της απόφασης ένταξης στο ΠΕΠ Ιονίων Νήσων των έργων για την κατασκευή μιας σύγχρονης προβλήτας στο Αργοστόλι.
Η Κεφαλονια και το Θιάκι, είναι ένας τουριστικός νομός.
Το εισόδημα της πλειοψηφία των συμπολιτών μας στηρίζεται σε αυτή τη δραστηριότητα.
Γνωρίζοντας αυτό το δεδομένο, η κυβέρνηση υποσχέθηκε ότι θα στηρίξει ουσιαστικά την οικονομική ανάπτυξη του Νομού μας, δίνοντας το βάρος της στη βελτίωση πρώτα από όλα των υποδομών του Νομού, και κυρίως στη βελτίωση των λιμενικών εγκαταστάσεων.
Ο Πρωθυπουργός της χώρας, ο Κώστας Καραμανλής, όταν είχε επισκεφθεί τρεις ημέρες πριν τις εκλογές του Μαρτίου του 2004 το Νομό μας, είχε υποσχεθεί ότι το Αργοστόλι θα αποκτήσει επιτέλους ένα σύγχρονο λιμάνι και προβλήτα, που θα επιτρέπει την προσέγγιση και κρουαζιερόπλοιων.
Και η δέσμευση αυτή του Κώστα Καραμανλή σήμερα γίνεται πράξη.
Το έργο εντάσσεται για χρηματοδότηση στο ΠΕΠ και δρομολογείται η κατασκευή του.
Είναι ένα έργο πνοής για τον τόπο μας, ένα έργο που αποδεικνύει ότι η σημερινή κυβέρνηση κρατά το λόγο της. Και μας επιτρέπει όταν θα ολοκληρωθεί να αυξήσουμε την τουριστική κίνηση αλλά και να βάλουμε την Κεφαλονιά επιτέλους στον τουριστικό χάρτη ως προορισμό για κρουαζιερόπλοια.
Θέλω στο σημείο αυτό να επισημάνω την θετική συμβολή του Περιφερειάρχη Ιονίων Νήσων, του κου Βόσδου, η βοήθεια του οποίου ήταν καταλυτική και τον ευχαριστούμε γι αυτό.
Επίσης πρέπει να πούμε ότι δεν είναι μόνο το Αργοστόλι που αποκτά ένα σύγχρονο λιμάνι.
Το διάστημα αυτό εντάσσεται και δημοπρατείται απο το 3ο ΠΕΠ η επέκταση του μώλου του λιμένος Ληξουρίου, προϋπολογισμού 1,4 εκ. € Κατασκευάζεται ο νέος κρηπιδότοιχος του λιμανιού της Σάμης. Προχωρά η κατασκευή του νέου λιμανιού του Πόρου, μετά από προσπάθειες 12 ετών που το έργο είχε βαλτώσει.
Κατασκευάζεται το αγκυροβόλιο τουριστικών σκαφών της Αγίας Πελαγίας Σβορωνάτων. Ξεκινούν τα έργα στο λιμάνι του Πισαετού και του Αλιευτικού Καταφυγίου του Κατελειού.
Και ολοκληρώνονται οι διαδικασίες προκειμένου να δρομολογηθούν στην Κεφαλονιά υδροπλάνα, που θα εκτελούν καθημερινές πτήσεις.
Όλα αυτά τα έργα δημιουργούν θετικές προοπτικές ανάπτυξης για την οικονομία και τον τουρισμό του νησιού και αποδεικνύουν το έμπρακτο ενδιαφέρον της νέας Διακυβέρνησης για τον τόπο μας.
Σας ευχαριστώ».
Πέτρος Π. Αλιβιζάτος
Βουλευτής Κεφαλληνίας & Ιθάκης
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)