Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Π. Αλιβιζάτος: Χαιρετισμός για την ημερίδα του ΚΔΑΥ.
«Κυρίες και κύριοι
Σας ευχαριστώ πολύ για την πρόσκλησή σας να παρευρεθώ στις εργασίες της Ημερίδας που αφορά την επιμόρφωση των εκπαιδευτικών της Δευτεροβάθμιας Διεύθυνσης Κεφαλονιάς, πάνω σε θέματα που αφορούν τους μαθητές με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες.
Δυστυχώς ανειλημμένες υποχρεώσεις μου επιβάλλουν την απουσία μου στο εξωτερικό , σε αποστολή της Επιτροπής Εξωτερικών και Αμυνας της Βουλής.
Και έτσι δεν θα έχω την ευκαιρία να βρεθώ κοντά σας.
Επιτρέψτε όμως να συγχαρώ όλους όσους συνέβαλλαν και συμμετείχαν στην πρωτοβουλία διοργάνωσης της ημερίδας αυτής και πάνω από όλα τους εκπαιδευτικούς που συμμετέχουν στις εργασίες της.
Η συμμετοχή αυτή αποδεικνύει έμπρακτα την ευαισθητοποίηση που δείχνουν οι εκπαιδευτικοί απέναντι στους μαθητές τους με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες.
Ασφαλώς τα συγχαρητήρια μου δεν αρκούν και δεν είναι δυνατόν να καλύψουν τα μεγάλα κενά και τις παραλείψεις της επίσημης Πολιτείας απέναντι στα προβλήματα εκπαίδευσης των παιδιών με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες.
Ούτε αρκεί η ευαισθητοποίηση των διοργανωτών της ημερίδας και των εκπαιδευτικών που συμμετέχουν στις εργασίες της για να καλυφθούν οι μεγάλες ελλείψεις στις υποστηρικτικές δομές για την εκπαίδευση των παιδιών αυτών.
Γνωρίζω τις ελλείψεις, δουλεύω συστηματικά για να καλυφθούν όσο είναι δυνατόν, αλλά ασφαλώς κάνοντας την αυτοκριτική μου ως εκπρόσωπος της Πολιτείας οφείλω να ομολογήσω ότι δεν είμαι ικανοποιημένος από την πρόοδο που έχει γίνει στον τομέα αυτό.
Απαιτούνται επιπλέον υποστηρικτικές δομές , όπως ένα ειδικό σχολείο για ΑΜΕΑ, το οποίο δεν έχει ακόμη υλοποιηθεί. Γίνονται προσπάθειες για τη λειτουργία Εργαστηρίου Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης, το οποίο έχει ήδη ιδρυθεί και βρισκόμαστε στη διαδικασία εξεύρεσης χώρου στέγασης και τρόπου στελέχωσής του.
Κλείνοντας, θα ήθελα επίσης να επισημάνω ότι τέτοιου είδους ημερίδες καθίστανται αναγκαίες. Τόσο γιατί τα προγράμματα σπουδών των εκπαιδευτικών δεν περιλαμβάνουν μαθήματα ειδικής αγωγής που να τους προετοιμάζουν για την αντιμετώπιση των ειδικών μαθησιακών αναγκών των ΑΜΕΑ.
Όσο και γιατί δεν υπάρχει ακόμη ειδικό σχολείο και οι μαθητές με ειδικές ανάγκες είναι αναγκασμένοι να παρακολουθούν μαθήματα στα γενικά σχολεία, και αυτό καθιστά την επιμόρφωση των εκπαιδευτικών επιβεβλημένη.
Σας ευχαριστώ».
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)