Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Π.Ι.Ν: Πρόγραμμα «μικρών νησιών και απομακρυσμένων περιοχών».
Σε σύσκεψη που πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 13.06.06 στο Υπουργείο Αιγαίου και Νησιωτικής Πολιτικής συμμετείχε ο Γενικός Γραμματέας της ΠΙΝ κ. Σωτήρης Βόσδου. Ήταν η πρώτη σύσκεψη της Επιτροπής Συντονισμού του Προγράμματος των Μικρών Νησιών και των Απομακρυσμένων Νησιωτικών Περιοχών στην οποία προήδρευσε ο Υπουργός κ. Αριστοτέλης Παυλίδης.Στην σύσκεψη μετείχαν επίσης ο Γενικός Γραμματέας του Υπουργείου Οικονομίας και Οικονομικών κ. Κωνσταντίνος Μουσουρούλης καθώς και οι Γενικοί Γραμματείς των Περιφερειών: Βορείου Αιγαίου κ. Σέργιος Τσίφτης και Νοτίου Αιγαίου κ. Χαράλαμπος Κόκκινος.
Το πρόγραμμα «μικρών νησιών και απομακρυσμένων περιοχών» είναι συνολικού προϋπολογισμού 40 εκ ευρώ. Αναφέρεται στη χρηματοδότηση έργων υποδομής στα μικρά νησιά και στις απομακρυσμένες περιοχές και θα υλοποιηθεί μέσω ενδιάμεσων φορέων οι οποίοι θα αναλάβουν τόσο την εκπόνηση μελετών όσο και την εκτέλεση των έργων.
Το πρόγραμμα στοχεύει στην άρση της απομόνωσης των κατοίκων των μικρών νησιών, στην ενίσχυση της τοπικής οικονομίας αλλά και στη βιώσιμη ανάπτυξη των νησιωτικών περιοχών.
Ο Γενικός Γραμματέας της ΠΙΝ αναφερόμενος στην σύσκεψη τόνισε μεταξύ άλλων: « Η υπόθεση των νησιών είναι για τη χώρα μας κυρίαρχο ζήτημα. Με το πρόγραμμα αυτό γίνεται από την κυβέρνηση προγραμματισμός ώστε προβλήματα υποδομών που επί χρόνια συζητούσαμε να αντιμετωπισθούν άμεσα. Η νέα διακυβέρνηση, επιδεικνύει ειδικό ενδιαφέρον στις δυσπρόσιτες περιοχές, στις περιοχές που επικρατούν ειδικές συνθήκες διαβίωσης , εφαρμόζοντας την προγραμματική της δέσμευση. Είναι αδήριτη ανάγκη τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν στην καθημερινότητά τους οι κάτοικοι των περιοχών να λυθούν και ταυτόχρονα να δοθούν οι δυνατότητες για βιώσιμη ανάπτυξη.»
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Πολιτιστικό Φεστιβάλ Πουλάτων 2024 [26.07.2024]
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)