Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
![Ραφαήλ Ντονάδος: Η Ιστορία της Πριονοκορδέλας](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2022%2F02%2Fcf6b091dde05f85f4555ff19763074e4_XL.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%221280%2C640%2C%22%7D&hash=ac680988)
![Ραφαήλ Ντονάδος: Η Ιστορία της Πριονοκορδέλας](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2022%2F02%2Fcf6b091dde05f85f4555ff19763074e4_XL.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%222560%2C400%2C%22%7D&hash=03052298)
Ραφαήλ Ντονάδος: Η Ιστορία της Πριονοκορδέλας
Το Σάββατο το απόγευμα στις 28/03/2015 στα Μεσοβούνια έλαβε χώρα μία όμορφη πρωτοποριακή και ζεστή εκδήλωση με χαμόγελα αλλά και μία γερή δόση ιστορίας. Στην εκδήλωση αυτή εγκαινιάστηκε μία πριονοκορδέλα του 1952 την οποία ανασκεύασε ο δαιμόνιος φίλος Ρυσιάνος μας Ραφαήλ Ντονάδος.
Φυσικά με αυτήν την ευκαιρία γιορτάσαμε και τα γενέθλια του Ραφήλ ο οποίος έκλεισε τα 27 και έχει να προσφέρει πολλά ακόμη στην περιοχή της Ερύσου αλλά και στην Κεφαλονιά γενικότερα με την δημιουργικότητα του και την πρωτόγνωρη εφευρετικότητά του. Οπότε καταρχήν του ευχόμαστε όλοι Χρόνια Πολλά και Καλά!!!
Αυτές οι πριονοκορδέλες χρησιμοποιούνταν για να βγάζουν σανίδες από κυπαρίσια αλλά και για άλλες κοπές ξύλων. Σύμφωνα με μαρτυριες η πρώτη τέτοια κορδέλα στην περιοχή φτιάχτηκε από τον Φώτη Κονιδάρη ο οποίος την λειτουργεί παράλληλα με το ελαιοτριβείο του στα Κονιδαράτα στην Έρυσο. Λίγο αργότερα ξεκινά ο ιστορικός καλλιτέχνης σιδεράς της Ερύσου Γιάννης Αδραβάνης ο οποίος φτιάχνει επίσης την δική του γύρω στο 1952 χρησιμοποιώντας εξαρτήματα Ιταλικών αυτοκινήτων και Γερμανικών πυροβόλων. Αυτές οι πριονοκορδέλες χρησιμοποιήθηκαν περισσότερο μετασεισμικά κατά την κατασκευή των λεγόμενων σπιτιών της Αρωγής. Πάντως η πρώτη πριονοκορδέλα υπάρχει ακόμα στα Κονιδαράτα αλλά δεν φαίνεται πλέον γιατί το σπίτι στο οποίο είναι έχει γίνει δυσπρόσιτο και έχει δασώσει.
Η συγκεκριμένη μηχανοκίνητη πριονοκορδέλα που ανασκεύασε ο Ραφαήλ είναι Ελληνικής κατασκευής από την εταιρεία “Τεχνικά Σωκράτης Μαλκότσης” με έδρα τον πειραιά. Είναι 10 ίππους και είναι η πρώτη μηχανή που κατασκευάστηε με όρθιο κύλινδρο. Ο κωδικός της είναι ΕΜ1 τα οποία αρχικά βγαίνουν από το όνομα της κόρης του κατασκευαστή Μαλκότση που λεγόταν Έλσα Μαλκότση.
Η βραδυά περιλάμβανε ψήσιμο και πολύ κρασί! Άντε και εις “ανώτερα”…
Δείτε περισσότερες εδώ:
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10155373289020453.1073743692.344625815452&type=3
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)