Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Ρωσσέτος Λούζης: Ντροπή για την επορευματοποίηση του πανυγηριού στον Αγιο
Ντροπή για την Κεφαλονιά μας ήταν η εικόνα που παρουσίαζε ο ευρύτερος χώρος που έγινε το πανηγύρι για τον Αγιο μας, τον Αγιο Γεράσιμο. Έξω από την εκκλησία, όπου επικρατούσε θρησκευτική ευλάβεια και μεγαλοπρέπεια, ακόμα και δίπλα στην Λιτανεία με το σκήνωμα του Αγίου υπήρχε μια εικόνα, που δεν τιμά καθόλου, ίσα-ίσα προσβάλει βάναυσα την παράδοσή μας, τον πολιτισμό μας, την ξεχωριστή θέση που διεκδικούμε στο μέλλον αντιστεκόμενοι στην ισοπέδωση και την παγκοσμιοποίηση.Το πρωί της γιορτής ο χώρος βρέθηκε γεμάτος σκουπίδια από την νυκτερινή εμποροπανήγυρη. Διάσπαρτος από πλαστικά μπουκάλια, χαρτιά, σακούλες αποφάγια, πάμπερς, ταψάκια από λουκουμάδες και πάνω σ όλα αυτά σμήνη από μύγες και σφήκες.
Κανείς από αυτούς που έχουν έσοδα από τους επαγγελματίες, δεν φρόντισε να καθαριστεί ο χώρος και να απομακρυνθούν τα σκουπίδια. Η εικόνα θύμιζε βρώμικο τόπο της μακρινής μας φαντασίας και όχι Κεφαλονιά του πολιτισμού, της παράδοσης, της καθαριότητας και τόσα άλλα.
Και δεν έφτανε μόνο αυτό. Η λιτάνευση του σκηνώματος του Αγίου μας, έγινε ανάμεσα σ όλα αυτά τα σκουπίδια, που υπήρχαν δεξιά και αριστερά. Και όχι μόνο αυτό. Την ώρα της λειτουργίας, κάποιοι έτρωγαν κι έπιναν.
Τσίκνες από σουβλάκια και καμένο λάδι από λουκουμάδες με συνοδεία μουσικής, σε φοβερή ένταση, δημιουργούσαν μία ατμόσφαιρα παγανιστικής λατρείας, αταίριαστης για τον τόπο μας, αλλά και ειδικά για την μέρα αυτή.
Η μουσική από τις μπάντες και το ψάλσιμο των Δεσποτάδων και των ψαλτών καλύπτονταν από την τουρκογύφτικη μουσική, από τους πάγκους των πραματευτάδων και των εμπόρων.
Να σημειωθεί ότι η τελευταία μποτέγα απείχε από τον Πλάτανο του Αγίου, που έγινε η δέηση, μόλις 100 μέτρα και από την συγκεκριμένη εστία ακουγόταν σε ιδιαίτερη ένταση τουρκογύφτικη μουσική, την ώρα της Δέησης!!
Αυτή ήταν, με πολύ λίγα λόγια, η κατάσταση που επικρατούσε χθες στη γιορτή του Αγίου των Ομαλών, του Προστάτη του Νησιού μας. Αραγε μόνο εγώ τα είδα; Εγώ είμαι ιδιότροπος; Πάντως ένοιωσα ΝΤΡΟΠΗ σαν άνθρωπος και σαν Κεφαλονίτης.
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)