Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Σεβόμαστε το περιβάλλον;
Απάντηση για τα αίτια των καταστροφικών πυρκαγιών που εκδηλώθηκαν το τελευταίο διάστημα σε πανελλαδικό επίπεδο, δεν έχει ακόμη δοθεί αλλά το ζητούμενο είναι ένα. Το πράσινο είναι πλέον σχεδόν ανύπαρκτο. Οι λιγοστοί πνεύμονες πρασίνου, έχουν μετατραπεί σε στάχτη και ένα αναπάντητο γιατί, περιπλανιέται…Το πώς θα αποκατασταθεί η καταστροφή αυτή, είναι ένα ερώτημα που παραμένει αναπάντητο αλλά παράλληλα σημαντικό. Ωστόσο, ποια είναι η άποψη των πολιτών για την προστασία του πρασίνου και του περιβάλλοντος γενικότερα και τι κάνουν προς αυτή την κατεύθυνση;
«Οι πολίτες ενδιαφέρονται για το περιβάλλον σε αντίθεση με τους πολιτικούς που καίνε τα δάση για να τα κάνουν οικόπεδα. Εγώ προσωπικά προσέχω και σέβομαι το περιβάλλον», Κώστας Τόντος
«Προσέχω το πράσινο και είναι πολύ οδυνηρό αυτό που έχει συμβεί το τελευταίο διάστημα με τις φωτιές να έχουν καταστρέψει το λιγοστό πράσινο», Αντώνης Βλάχος
«Οι φωτιές που έχουν συμβεί, είναι εμπρησμοί και είναι τραγικό αυτό για το πράσινο. Προσωπικά προσέχω πολύ και δεν πετάω όπου βρω τσιγάρα ή γυάλινα αντικείμενα. Αυτό άλλωστε πρέπει να κάνουν όλοι», Σπύρος Βλάχος
«Εργάζομαι σε Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης και αυτό που έχει να πω είναι πως η αγωγή για το περιβάλλον ξεκινάει από τον καθένα προσωπικά. Πρέπει να είμαστε συνειδητοποιημένοι και να ξέρουμε να σεβόμαστε το περιβάλλον», Γιάννης Ξυπολιάς
«Δεν πετάω ούτε τσιγάρα ούτε σκουπίδια στη φύση. Είμαι αρκετά ευαισθητοποιημένη και είναι λυπηρό να καταστρέφεται το πράσινο που είναι πηγή ζωής για τον άνθρωπο», Κατερίνα Πεφάνη
«Προσέχω το περιβάλλον και το σέβομαι αλλά δυστυχώς πιστεύω πως οι φωτιές που έχουν σημειωθεί είναι καθαρά εμπρησμοί», Στράτος Γλαρός
«Φυσικά και προσέχω το περιβάλλον και αυτό που έχει συμβεί τον τελευταίο καιρό με τις φωτιές είναι απαράδεκτο. Το πράσινο είναι πηγή ζωής αλλά δεν το έχουμε συνειδητοποιήσει δυστυχώς», Θανάσης Αυλωνίτης
«Προσπαθώ να προσέχω όσο μπορώ και να σέβομαι το περιβάλλον και η καταστροφή που έχει σημειωθεί τον τελευταίο καιρό είναι απαράδεκτη και γεννάει πολλά ερωτηματικά», Μαρία Λαμπροπούλου
«Πρέπει όλοι να σεβόμαστε το περιβάλλον γιατί όταν αυτό καταστρέφεται δημιουργεί πολλά προβλήματα στη ζωή μας. Ελπίζω να το καταλάβουν όλοι αυτό και να το σέβονται με κάθε τρόπο», Ισαβέλλα Μάρα
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Πολιτιστικό Φεστιβάλ Πουλάτων 2024 [26.07.2024]
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)