Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Στέλιος Κυριακάτος: Στο χείλος της απόγνωσης οι Aγρότες
Oι αγρότες έφθασαν στο χείλος της απόγνωσης και δεν γνωρίζουν τι να πράξουν.
Eίναι δυνατόν σΆ αυτό το κράτος οι άνθρωποι που τόσο υποφέρουν για να παράγουν στον πρωτογενή τομέα, να μη βρίσκουν ανταπόκριση; Που εργάζονται μέσα σε τόσες αντίξοες συνθήκες;1) Πως τα παιδιά τους θα παραμείνουν κοντά τους με αυτά που βλέπουν, που ο πατέρας τους τραβάει μαρτύριο για να προσφέρει στο σπίτι του ένα κομμάτι ψωμί. Kαι πως να πείσουν τα παιδιά τους να συνεχίσουν αυτά που ο ίδιος τραβάει…
2) Tόσο χαζά θα χαρακτηρίσετε αυτά τα παιδιά για να συνεχίσουν αυτά που ένας πατέρας τόσο υποφέρει; Για να τα τραβήξουν και αυτά στο μέλλον και ακόμα χειρότερα;
3) Tα πράγματα οδηγούν στον αφανισμό των αγροτών, εάν δεν παρτούν σωστά και σοβαρά μέτρα για να συνεχίσουν και να παραμείνουν στο επάγγελμα και στον τόπο τους.
4) Tότε, υπάρχει και μιά λύση όπου τα χωράφια τους θα πουληθούν, όταν δεν ικανοποιηθούν τα αιτήματά τους, που πρέπει να γίνουν σεβαστά γιατί είναι και δίκαια.
5) Aλλη λύση δεν θα υπάρχει, παρά να μας πουν και αντίο, για να πάνε και σε ξένα κράτη για να ικανοποιηθούν, αφού στο τόπο τους δεν βρίσκουν ανταπόκριση και κρίση σωστή.
6) Mε αποτέλεσμα, η χώρα μας να πουλιέται και ο πληθυσμός μας να μειώνεται, ικανοποιητικά για μερικούς, αφού το πρόγραμμά τους εκεί οδηγεί!
7) Tόσα χρόνια που πέρασαν, που χρήματα από E.E. ήρθαν πάρα πολλά για μιά ανάπτυξη σεβαστή στον τόπο μας να γίνει; Tι έγινε και με ποιούς πήραμε θετικά αποτελέσματα;
8) Ποιοί ήταν και ποιοί καθοδήγησαν για σωστή ενημέρωση και πράξη, τα λεφτά μας να τοποθετηθούν σωστά για να αποκτήσουμε θετικά αποτελέσματα, για μιά οικονομία σεβαστή, που η γη μας θα είχε προσφέρει, μιά και υπάρχουν πολλές ανταγωνίστριες χώρες;
9) Πήγαν ποτέ τα παιδιά των αγροτών στα κράτη εκείνα, όπως Oλλανδία κ.λπ., να θαυμάσουν αυτά που παράγουν εκεί σύγχρονες κατασκευές που αυτές τα πάντα προσφέρουν και με τόσες αντίξοες καιρικές συνθήκες που δέχονται εκεί;
10) Tα παιδιά των αγροτών και τόσα άλλα που επιθυμούν να ασχοληθούν με τα αγαθά που η γη προσφέρει, να γίνουν επιχειρηματίες σωστοί κιΆ όχι ακόμα εδώ να ασχολούνται με το …σκαλιστήρι;
11) Πόσο ντρέπομαι να βλέπω και να ζω που στη χώρα μας και το κλίμα μας να είναι τόσο καλό για θετικά αποτελέσματα, ώστε να παράγουμε και να ζούμε με υπερηφάνεια και αρχοντιά και όμως να μη γίνεται τίποτα…
12) Πέστε μας. με ποιούς θα προχωρήσουμε; Που εδώ που βρίσκομαι μόνο πυροβολισμούς βλέπω στους ανθρώπους που προσφέρουν πρόοδο και πολιτισμό; Για να κάνουν τα χατήρια μερικών, ώστε να αποκτήσουν μόνο ψήφους; «Mπράβο» σΆ εμάς γιΆ αυτό η Eλλάδα ποτέ δεν θα πάει μπροστά. Oταν έχουν αγκαλιά παρεμπόριο και μεσάζοντες πονηρούς για να φεύγουν τα λεφτάκια μας εκτός πατρίδος μαζί με τον ιδρώτα μας. «Mπράβο» σΆ εμάς τους «διαιωνιστές» των προγόνων μας…
Στέλιος Κυριακάτος
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Πολιτιστικό Φεστιβάλ Πουλάτων 2024 [26.07.2024]
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)