Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Στέλιος Κυριακάτος: Συμπεράσματα από τη συνάντηση εργασίας της Ε.Ν.Α.Ε
ΣΤΟΝ ΚΕΦΑΛΟ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΗΚΕ Η ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΕΝΑΕ 21 & 22-1-2010 ΣΤΟ ΑΡΓΟΣΤΟΛΙ. ΤΙ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΒΓΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΕ ΘΕΜΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΝ ΤΑ ΝΗΣΙΑ ΤΟΥ ΙΟΝΙΟΥ ΚΑΙ ΑΙΓΑΙΟΥ ΠΕΛΑΓΟΥΣ: ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΕΣ ΛΥΣΕΙΣ.
1.Κατά πρώτο θα ήθελα να συγχαρώ τους ιθύνοντες που πήραν αυτήν την πρωτοβουλία για να γίνουν αυτές οι συναντήσεις οι οποίες και πρέπει να συνεχιστούν.2.Τα σοβαρά και καυτά θέματα που απασχολούν τα νησιά, μικρά ή μεγάλα για τα οποία έχουμε συνεχείς οπισθοδρομήσεις, πρέπει να βρεθούν οι λύσεις για την ανάπτυξη τους και όχι τον αφανισμό τους. Για να κρατήσουμε και τα Ελληνόπουλα κοντά τους.
3.Είναι γεγονός ότι υπάρχουν καυτά προβλήματα που διαιωνίζονται χρόνια τώρα και λύσεις και καλοπροαίρετες προτάσεις δεν έχουν τεθεί αλλά και ούτε εφαρμοστεί για την ανάπτυξή τους.
4.Προβλήματα σε μικρά αλλά και μεγαλύτερα νησιά υπήρχαν και υπάρχουν και προπαντός κατά την τουριστική περίοδο.
5.Η Ελλάδα μας κατέχει το ωραιότερο οικόπεδο σε αυτό τον πλανήτη με θαυμαστές ομορφιές. Το ομορφότερα οικοπεδάκια δε, μικρά ή μεγάλα είναι και τα νησιά της.
ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΥΘΟΥΝ ΕΙΝΑΙ:
1.Πως θα αντιμετωπίσουμε προβλήματα υγείας των κατοίκων και των τουριστών όταν υπάρχει ανάγκη, για να αισθάνονται ασφαλής;
2.Με τι τρόπο θα αποκτήσουν τα νησιά θαλάσσια επικοινωνία μεταξύ τους για να υπάρχει πρόοδος και ανάπτυξη στον τουρισμό έτσι ώστε αν επιθυμούν να μπορούν να επισκεφθούν και τα γύρω τους νησιά μιας και βρίσκονται κοντά και να εισπράξουμε και εμείς αυτά που επιθυμούμε;
ΛΥΣΕΙΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΩΘΟΥΝ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ:
Προβλήματα υγείας που είναι και το καυτό θέμα για την ασφάλεια της προσωπικότητας του κάθε ανθρώπου και προπαντός κάθε τουρίστα ο οποίος θέλει να αισθάνεται ασφαλής γιατί επιθυμεί να ξαναγυρίσει στον τόπο του και με τις καλύτερες εντυπώσεις και θα είναι ο καλύτερος διαφημιστής μας.
1.Κάθε νησί μικρό ή μεγάλο κατά την γνώμη μου πρέπει με τα σύγχρονα μέσα που υπάρχουν σήμερα να κατέχει και ένα ελικόπτερο για να αντιμετωπίζονται τα επείγοντα περιστατικά.
2.Όταν σε ένα νησί δεν επιθυμούν να βρίσκονται οι κατάλληλοι γιατροί για την ασφάλεια των κατοίκων και των τουριστών, πρέπει η πολιτεία να φροντίσει κάθε 10ήμερο ή15ήμερο να στέλνει εναλλάξ τους γιατρούς που πρέπει για να υπάρχει ασφάλεια για τον κάθε πολίτη. Είναι θέμα καθαρά για μένα της πολιτείας που ζούμε σήμερα, όχι ξέφραγο αμπέλι όπως σε άλλα θέματα.
Πως θα υπάρχει θαλάσσια επικοινωνία ανά πάσα στιγμή και ώρα με τους γείτονες κάθε νησιού όταν κατά την θερινή περίοδο οι τουρίστες μας, ένα μέρος από αυτούς επιθυμούν να τα επισκεφθούν μιας και βρίσκονται κοντά τους.
Μην δημιουργούμε προβλήματα στην πολιτεία για να μας στέλνει χρήματα και έργα να μην πραγματοποιούνται ποτέ. Για μένα χρήματα υπάρχουν και αρκετά για να πάρουμε την πρωτοβουλία σαν δραστήριοι Έλληνες. Να αποκτήσουμε μικρά και ταχύπλοα καραβάκια των πενήντα ή εκατό θέσεων. Να τους δώσει την πρωτοβουλία η πολιτεία με τις κατάλληλες άδειες αλλά και που θα ελλιμενίζονται για να εκτελούν δρομολόγια μεταξύ των νησιών για να πηγαίνουν όπου θέλουν και επιθυμούν οι τουρίστες μας κατά την θερινή σεζόν. Όπως και τα ταξί σε κάθε πόλη. Να αποκτήσουμε και στην θάλασσα πρωτοβουλίες. Μακριά από την δημιουργία θέσεων δημοσίου. Ιδιωτική πρωτοβουλία από εδώ και στο εξής. Και την πρώτη θέση πρέπει να πάρει ο πρωτογενής τομέας, μαζί με τις κανταδούλες μας και τις παραδοσιακές μας νοστιμιές και πέρα βρέχει. Και τα παιδιά των αγροτών να ασχοληθούν με τον αγροτουρισμό με παράδειγμα το έργο του Παναγή Μεταξάτου στην Κριτονού.
Στέλιος Κυριακάτος
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Πολιτιστικό Φεστιβάλ Πουλάτων 2024 [26.07.2024]
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)